taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Taner Yıldız doğalgaz kesintisini değerlendirdi

Gebze'deki Enerji Verimli Sanayi Projesi Tanıtım Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Azerbaycan'dan gelen doğalgazın kesilmesiyle ilgili, 'Kesinti nedeniyle bir sıkıntı öngörmüyoruz' dedi.


Whatsapp ile paylaş

Taner Yıldız doğalgaz kesintisini değerlendirdi

Taner Yıldız doğalgaz kesintisini değerlendirdi

Enerji Verimli Sanayi Projesi Tanıtım Toplantısı sonrası konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan'dan gelen doğalgazın kesilmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

'HERHANGİ BİR SIKINTI ÖNGÖRMÜYORUZ'

Bakan Yıldız kesintiyle ilgili verdiği cevapta, "Özellikle Şubat ayında Doğu kesimimizdeki olumsuz hava koşulları herhangi bir sıkıntı oluşturmaksızın yine İstanbul’da, Edirne’den Kars’a varıncaya kadar herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Zaman zaman ithal ettiğimiz kaynakların tedarikinde gerek doğalgaz boru hatlarındaki patlamalar gerekse bazı işletmelerden kaynaklanan sıkıntılar sebebiyle bu tür aksaklıklar olabiliyor ama hamdolsun, vatandaşımıza sirayet edecek herhangi bir durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasının satır başları;

'ENERJİ KONUSUNDA 15 MİLYAR LİRA TASARRUF'

"Bizim ölçümleyebildiğimiz bu. Her yıl ama 15 milyar lira. Arkadaşlar 15 milyar lirayı değil, yaklaşık 7 milyar doları bulmak için 70 ülke gezdiğimiz oluyor. Buyrun, hep beraber bunu yapma imkanımz var. Toplumun her katmanının, her kesiminin katkı yapacabileceği bir işten bahsediyoruz. Biz 3 yatırımcımızın bile ayağına giderek bunları anlatmaya hazırız çünkü elimizindeki en önemli yerli kaynak. Şimdi biz yerli kaynağı yönetmeye çalışıyoruz. O da enerji verimliliği ve tasarrufu. O yüzden değerli arkadaşlar büyüyen, gelişen Türkiye'nin, Sayın Başbakanımızın, 11 yıldan beri bu ülkenin iradesine konan iradenin sonuçlarını enerji sektöründe de almamız gerektiğini söylemiz gerekiyor. Bunu mutlaka yapmamız lazım.

'HERKESE İŞ DÜŞÜYOR'

Vatandaşlarımız, sanayicilerimiz bunu hissetmedi ama 18 saat yerine 180 saat sürse, bunu hissedebilir hale geliyoruz. O yüzden dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın bütün iyi niyetlerine rağmen olumsuz hava koşullarından kaynaklanan sebeplerle arızalar çıkabiliyor, boru patlayabiliyor, üretim tesisleri sıkıntıya düşebiliyor ama bu hemen bizim yanı başımızdaki kaynak. Herkese iş düşüyor.

'GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ AZAMİ 5 YIL..'

Burada belli bir tona eş değer petrole kadar tüketimlerini yapmış olanların en az yüzde 20 tasarruf sağlaması ve geri dönüş süresi azami 5 yıl olanlarla ilgili düzenlememiz var."


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir