Petrol
112.99
1.22%
Euro
17.5754
0.55%
Dolar
16.8322
0.46%
Altın
979.09
0.31%
Borsa
2435
-0.36%
Bitcoin
330.800
2.69%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Bursa'da 2 bin yıllık 'ölüler çeşmesi' halen akıyor

  Bursa'da Roma döneminden kalan çeşme, halen Keleslilerin içme suyu ihtiyacını karşılıyor.
  • DHA
  • 13.05.2020 - 00:12
  Bursa'da 2 bin yıllık 'ölüler çeşmesi' halen akıyor

  Keles ilçesinde tarihi çeşme 2 bin yıldır suyu kesilmeden akmaya devam ediyor. Çeşmenin kenarında bulunan taşlardaki yazılar uzmanlar tarafından okundu. Taşlardan biri Roma döneminde ölen 70 yaşındaki bir kadına ait. Diğer taşın ise genç yaşta vefat eden bir erkek çocuğuna ait öğrenildi.

  Bursa da 2 bin yıllık ölüler çeşmesi halen akıyor #1

  SERİN VE LEZZETLİ SUYU, BUGÜN DE KULLANILIYOR

  Taşların üzerinde ise şöyle yazıyor: "Flavius'un karısı Evboilos'un kızı Herennia 70 yaşındaydı" Diğer taşta ise "Teohares oğlu Memnodies, tatlılar tatlısı oğulcuğu Nikatorios anısına" yazıyor.

  Bursa da 2 bin yıllık ölüler çeşmesi halen akıyor #2

  2 bin yıldır durmadan akan çeşme bölgede vatandaşlar tarafından ölüler çeşmesi olarak biliniyor. Bakımsız olan çeşme; bakım yapılarak ihtişamlı günlerine dönmeyi bekliyor. Serin ve lezzetli suyu olan çeşmeden bugün de Kelesliler susuzluklarını gideriyor.

  Bursa da 2 bin yıllık ölüler çeşmesi halen akıyor #3

  KELES'İN EN ESKİ ÇEŞMESİ

  Çeşme hakkında bilgi veren Keles İmam Hatip Orta Okulu Müdürü Ayhan Çaçu, "Bu çeşme Keles'i Tavşan ve Tunçbilek ilçelerine bağlayan yol üzerindedir. Keles'in en eski çeşmesidir. Antik çağdan itibaren onarılarak kullanıldığı düşünülmektedir. Çeşmenin ortasında yıpranmış; dikkatli bakıldığında seçilebilen iki sütun bulunmaktadır. Çeşmeden su bu iki sütunun ortasından 2 bin yıldır akmaktadır. Çeşmenin köşelerinde de birbirinden 200 yıl arayla yaşamış iki kişiye ait mezar sunakları bulunmaktadır. Bu mezar sunakları başka yerlerden getirilip çeşmenin başına konulmuştur. Bu mezar sunaklarından biri küçük bir çocuğa diğeri ise yaşlı bir kadına aittir. Bu çeşmede ihtiyarlık ve gençlik bir ironi olarak karşımıza çıkar. Mezar sunaklarının tarihlendirilmesi yapıldı ve Türkçeye çevrildi. Bu çeşme 2 bin yıldır akmaya devam ediyor" dedi.

  Bursa da 2 bin yıllık ölüler çeşmesi halen akıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir