Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2412
-0.07%
Dolar
17.9563
-0.01%
Altın
1.027
-0.06%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.724
-0.96%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Hitler'in kayıp denizaltısı, Sakarya'da görüldü

  İkinci Dünya Savaşı'nda, Hitler tarafından Karadeniz'e gönderilen 6 denizaltılık filodaki U20 denizaltısı, Sakarya'nın Karasu ilçesi açıklarında görüldü. Denizaltının, ağlarla kaplandığı görüldü.
  • DHA
  • 19.10.2020 - 13:19
  Hitler'in kayıp denizaltısı, Sakarya'da görüldü

  Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak isteyen dönemin Alman lideri Adolf Hitler, 6 denizaltıdan oluşan bir filoyu Karadeniz'e gönderdi.

  İkinci Dünya Savaşı sürecinde gönderilen denizaltılardan U20 denizaltısı,  Sakarya'nın Karasu açıklarında görüntülendi.

  20 metre derinlikteki batığın, 'hayalet ağlar' olarak da adlandırılan balıkçı ağlarıyla kaplandığı belirlendi.

  BAKAN YARDIMCISI, GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'nin birçok deniz ve gölünde yaptığı çekimlerle tanınan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan tarafından Sakarya Karasu açıklarında çekilen U20 denizaltısının görüntülerini paylaştı.

  "TURİZME KAZANDIRILMALI"

  Prof. Dr. Birpınar, yoğun ağ baskısına maruz kalan U20 denizaltısının temizlenerek, dalış turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.

  Birpınar, paylaşımında, “U20, Hitler'in kayıp denizaltılarından biri. Sakarya Karasu açıklarında, 2'nci Dünya Savaşı'nın tanığı. Bu tarihi korumalı ve dalış turizmine kazandırmalıyız. Ancak şimdi hayalet ağlara teslim" dedi.

  Hitler in kayıp denizaltısı, Sakarya da görüldü #1

  YOĞUN AĞ BASKISI

  Denizaltının daha önce iki bölümlük belgesel çekimlerini de yapan su altı görüntüleme yönetmeni ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, son halini görüntüledi.

  Ceylan, Sahil Güvenlik ve Karasu Belediyesi'nin desteğiyle yapılan son çalışmalarda, U20'nin yoğun ağ baskısına maruz kaldığının belgelenmiş olduğunu açıkladı.

  "BİRİ DE SAKARYA KARASU'DA..."

  Batık hakkında bilgi veren Tahsin Ceylan, “İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler komutasındaki Alman orduları, Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak için bir filo kurmaya karar verir. Denizaltıları Karadeniz'e ulaştırmak ise tam bir mühendislik çalışması. Parçalara ayrılan denizaltılar, Elbe Nehri'nden güneye getirilir. Sonra özel tasarlanmış tırlarla Tuna'ya ulaştırılır ve Köstence'de birleştirilip denize indirilir. 6 denizaltı, Sovyetler'in birçok gemisini batırdı. Ancak savaşta Sovyetler Köstence'yi alınca birini batırdı, diğer ikisi de kendilerini batırdı. Kalan 3 denizaltı ise Almanya'nın yenilgisi sonucu personeli tarafından batırıldı. Bunlardan biri de Sakarya Karasu açıklarında 20 metre derinlikte." dedi.

  Hitler in kayıp denizaltısı, Sakarya da görüldü #2

  Hitler in kayıp denizaltısı, Sakarya da görüldü #3

  Hitler in kayıp denizaltısı, Sakarya da görüldü #4

  Hitler in kayıp denizaltısı, Sakarya da görüldü #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir