10 yıl sonra iş yükünün üçte birini robotlar karşılayacak

robot

Oxford Üniversitesi'nde görev yapan profesör Carl Benedikt Frey’in öncülüğünde yapılan bir araştırmaya göre, robotlar ve bilgisayarlar önümüzdeki 10 yıl içinde ülkedeki iş yükünün 3’te 1’ini karşılayacak. Araştırmacılar bu durumun milyonlarca kişiyi işsiz bırakabileceğini düşünüyor.

10 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki 20 yıl içinde ülkedeki işlerin 3’te 1’i robotlar veya bilgisayarlar tarafından yapılacak. İngiltere’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi'nde çalışan profesör Carl Benedikt Frey’in öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmaya göre, önümüzdeki 10 yıl içinde robotlar ve bilgisayarlar, yaklaşık 10 milyon kişinin yaptığı işi yapacak.

GELİR ADALETSİZLİĞİ GETİREBİLİR

Araştırmanın iddiasına göre, teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak iş dünyasındaki yerini sağlamlaştıracak olan robotlar ve bilgisayarlar, işsizliğin büyük ölçüde artmasına da sebep olabilir. Robotların çoğunlukla düşük ücretli işleri devralacağını tahmin eden uzmanlar, bu durumun söz konusu iş kollarındaki ücretlerin düşmesine, işsizlik ve gelir adaletsizliğinin artmasına sebep olacağı görüşünde.

YARATICILIK GEREKTİRMEYEN MESLEKLER RİSK ALTINDA

2001’den beri Londra’daki kütüphane görevlilerinin yüzde 65’inin benzer sebeplerden dolayı işlerini kaybettiğinin altını çizen araştırmacılara göre, önümüzdeki dönemde yaratıcılık gerektirmeyen meslekler risk altında. Sağlık, mühendislik ve bilim alanlarında çalışanların ise, bu durumdan en az etkilenen kişiler arasında olacağı iddia ediliyor.