Petrol
110.66
0.61%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
483.530
2.05%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE

  Girişimci 3 genç, 10 bin lira harcayarak tasarladıkları mini bir uzay taşıtıyla yaklaşık 35 bin metre yükseklikte reklam filmi çekti.
  • 25.11.2014 - 13:50
  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE

  reklam

  İstanbul Kültür Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu 26 yaşındaki Ata Taş, elektronik teknisyeni Abdullah Eren ve uzay bilimleri üzerine araştırmalar yapan Serkan Taşpınar, tasarladıkları mini bir uzay taşıtıyla yaklaşık 35 bin metre yükseklikte reklam filmi çekti.

  10 BİN LİRA HARCADILAR

  Reklam sektöründe çalışan ve amatör televizyon programcılığı yapan Ata Taş, arkadaşları Eren ve Taşpınar ile uzun süredir uzayda reklam filmi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu çerçevede yaklaşık 10 bin lira harcayarak mini bir uzay taşıtı tasarladıklarını ifade eden Taş, "Bir çizgi filmden esinlenerek 'Sonic Uzay Modülü' adını verdiğimiz bu taşıtla ilgili test çalışmalarımız olumlu sonuçlandı. Kendimizi hazır hissettiğimiz anda kuaför koltuğu ve kozmetik ürünler üreten bir firmaya konuyu anlattık. Firma da bize sponsor oldu ve reklam filmini uzayda çekmemizi istedi" dedi.

  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE #2

  SAKARYA'DAN UZAYA GÖNDERDİLER

  Modülü, geçen hafta Sakarya'nın Söğütlü ilçesinden uzaya gönderdiklerini dile getiren Taş, şöyle devam etti: "Projemizde full HD bir kamera kullandık. Mini bir aksiyon kamerasının bulunduğu soğuk geçirmeyen özel bir plastik malzemeyle kaplı modül, bağlı bulunduğu balonun yardımıyla gökyüzüne salındı. Hızla gökyüzüne yükselen balon yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından 35 bin metre yükseldi. Stratosfer tabakasına ulaşan modül içindeki kamera, bu yolculuğun her anını görüntüledi. Kamera objektifinin önüne konulan sponsor firmanın berber koltuğuna ait fotoğraf da saniye saniye görüntünün içinde yer aldı. Böylece uzayda reklam filmini çekmiş olduk."

  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE #3

  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE

  EKSİ 55 DERECE NEDENİYLE BOLU'YA DÜŞTÜ

  Taş, 35 bin metrelik yükselişin ardından eksi 55 dereceye varan soğuk nedeniyle balonun patlamasıyla modülün düştüğünü anlatarak, "Tekrar dünyaya dönen modül, binlerce metre yükseklikten üzerine monte edilen küçük ve özel bir paraşüt yardımıyla indi. Gökyüzüne bıraktığımız noktadan kilometrelerce uzaklığa Bolu'nun Sebenardı köyüne düştü" diye konuştu.

  3 Türk genç uzayda reklam filmi çekti İZLE #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir