Euro
10.0372
0.58%
Dolar
8.4726
0.81%
Altın
493.99
1.01%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
330.900
2.93%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 29 C

  Eskişehir'de otobüs tamircisi jetski yaptı

  Eskişehir'de bir otobüs tamircisi beş yılda bin 500 TL harcayarak ‘Türk Usülü’ jetski yapmayı başardı.
  • İHA
  • 09.03.2015 - 16:46
  Eskişehir'de otobüs tamircisi jetski yaptı

  Ailesi ile gittiği tatil bölgesinde fiyatının pahalı olmasından dolayı çocuklarının jetskiye binememesine içerleyen otobüs tamircisi Osman Usta, bundan yaklaşık 5 yıl önce çalışmalara başladı.

  Defalarca denemeler yapan usta, dükkanına bir havuz kurmaktan bile çekinmedi. Uzun denemeler sonrasında kalıbı, sonra da fiber sayesinde jetskiyi yapmayı başardı.

  Eskişehir de otobüs tamircisi jetski yaptı #1

  BİN 500 TL'YE MAL ETTİ

  Orijinallerinin 60 bin TL’ye kadar müşteri bulduğu jetskiyi sadece bin 500 TL’ye mal aden Osman Usta, Türklerin yapamayacağı hiçbir şey yok diyerek, istendiği taktirde yerli otomobilin de yapılabileceğini söyledi.

  Eskişehir de otobüs tamircisi jetski yaptı #2

  HAYALİ PORSUK ÇAYI'NDA KULLANMAK

  Osman Usta'nın şimdiki hayali ise jetskiyi Porsuk Çayı'nda kullanmak. Yaklaşık 40 yıldır otobüs tamircisi olduğunu ifade eden Osman Zorbek, “Bir hobi amaçlı çocukların aklına gelmesiyle jetsikyi yapmaya karar verdik. Tatile gittiğimizde çocuklar orada bulunan bir jetskiye binmek istedi. Bizim de bindirmeye gücümüz yetmeyince hırslanarak yapmak istedim” dedi.

  Eskişehir de otobüs tamircisi jetski yaptı #3

  DÜKKANIN İÇİNE HAVUZ YAPTI

  Jetskinin kabinini yaparken zorlanmadığını dile getiren Zorbek, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yüzdürmede sonuç alamadım. Bizim bu konuda tecrübemiz yoktu. Dükkanın içine bir havuz yaparak onun içinde defalarca denedim. Bu şekli alması yaklaşık 5 seneyi buldu. Başta bunu sactan yaptım. Ondan sonra kalıp çıkartarak, fibere döndürdüm. İki parçadan oluşuyor. Arasından sızdırmazlığı var.

  Eskişehir de otobüs tamircisi jetski yaptı #4

  ORİJİNALLERİ 60 BİN TL CİVARINDA

  İçinde ise jeneratör motoru var. Motor 10 beygir ve dizel. Bu sene barajda ya da izin alabilirsek, Porsuk Çayı'nda yüzdürmeye çalışacağız. Bunun motor aksamına bin TL, diğer fiber kısmına ise 500 TL harcadım. Bana toplam maliyeti bin 500 TL. Orijinallerine göre komik bir rakam. Orijinallerinin fiyatları internetten baktığımıza göre 60 bin TL civarında.”

  Eskişehir de otobüs tamircisi jetski yaptı #5

  "TÜRK'ÜN YAPAMAYACAĞI YOK"

  Teknolojinin şuanda geliştiğini ifade eden Zorbek, “Türk’ün yapamayacağı yok. Hele bu zamanda. Eskiden takım, parça yoktu. Ama şimdi her türlü imkan var. Kafasını çalıştıran bir sanatkarın yapamayacağı bir şey yok. Bizim çıraklık zamanımızda her şey zordu. Şimdi her bir parçayı bulmak çok kolay” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir