Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.607
-6.70%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  50 milyon cep telefonu evlerde saklanıyor

  50 milyon cep telefonu evlerde saklanıyor

  Akıllı telefonların piyasaya çıkmasının ardından eski telefonlar hızla değiştirilirken, evlerde "lazım olur" diye tutulan yaklaşık 50 milyon cep telefonu bulunduğu tahmin ediliyor.
  • AA
  • 24.02.2015 - 12:21

  50 milyon cep telefonu evlerde saklanıyor #1

  Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl iç pazarda satılan telefonların 11 milyonu geçtiğini belirterek, bunun yüzde 94'ünü akıllı (dokunmatik ekrana sahip geniş bant internet erişimli telefonlar) olanların oluşturduğunu söyledi.

  Telefonlara ait modellerin üretim sürelerinin artık yedi ay civarında olduğunu dile getiren Kavas, kullanıcıya ve şebekeye göre telefonun teknolojik değerinin farklı şekilde değerlendirilebildiğini anlattı.

  CİHAZ BAŞINA FİYAT ARALIĞI ARTTI

  Cihaz başına fiyat aralığının geçen yıllara göre arttığını vurgulayan Kavas, bunun getirilen ve ithal edilen telefonların ağırlıkla akıllı telefon (smartphone) olmasından kaynaklandığını ifade etti.

  EVLERDE ATIL OLARAK 50 MİLYON TELEFON

  Türkiye'de telefonların kullanım süresinin (değiştirme sıklığı) yaklaşık 5 yıl olduğunu belirten Kavas, "Türkiye'de kullanılan cep telefonu sayısı, 71,9 milyon abone (hat) olarak biliniyor. Birçok telefon ya parçalanarak geri dönüşümde kullanıldı ya da yedek parça olarak değerlendirildi. Evlerde atıl olarak kalan 50 milyon telefon olduğu tahmin ediliyor" dedi.

  AKILLI TELEFONLARIN VERİMLİ KULLANILMASI

  Kavas, akıllı telefonların verimli kullanılması ve şarjdan sonra bataryasının uzun süreli olması için tüketicilere şu önerilerde bulundu: "Cihaz üzerinde var olan ancak kullanılmayan aplikasyonların açılmaması gerekiyor. Mümkün olduğu hallerde güvenli yerel wi-fi ağlarına bağlanılması bataryanın uzun süreli olmasını sağlar. Sürekli çok yüklü hafızalarla dolaşılmaması önemli. Şarjını tamamlamış cihazın çok daha uzun süre şarja bağlı bekletilmemesi de gerekiyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir