Euro
15.4808
-0.36%
Dolar
13.6999
-0.14%
Altın
784.73
-0.23%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
718.231
-0.93%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  ABD, Çinli şirket Huawei'ye yeni kısıtlamalar getiriyor

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei ile ABD teknolojisini kullanarak iş yapan firmalara da kısıtlama getirileceğini duyurdu
  • AA
  • 16.05.2020 - 12:00
  ABD, Çinli şirket Huawei'ye yeni kısıtlamalar getiriyor

  ABD yönetimi ile Çinli şirket Huawei arasında yaşanan gerilimin boyutu şu günlerde daha da artmış durumda.

  Geçtiğimiz günlerde Donald Trump, Huawei'ye verdikleri yasağı 1 yıl daha uzatan kararı imzalamıştı. Bu kararın üzerinden yalnızca birkaç gün geçmişken, Çinli şirket için yeni bir yasak açıklaması daha geldi.

  ABD yönetimi, Huawei'nin ABD teknolojisi ve yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını da engelleyeceklerini duyurdu.

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Ticaret Bakanlığınca alınan karara ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

  huawei

  ABD TEKNOLOJİSİNİ KULLANAN ÇİPLERİ DE SATIN ALAMAYACAK

  Huawei'nin Mayıs 2019'da Ticaret Bakanlığınca ekonomik kara listeye alındığına dikkati çeken Pompeo, şirketin üretimde ihtiyaç duyduğu için ABD yazılımı ve teknolojisine dayanan yarı iletken çip satın almaya devam ederek, ABD yasalarını savuşturduğunu belirtti.

  Ticaret Bakanlığının yabancı ürün kuralı genişletilerek ABD yasalarının Huawei tarafından savuşturulmasının önüne geçileceğini kaydeden Pompeo, "Çin Komünist Partisi'nin vatandaşlarımızın mahremiyetini veya dünya çapında yeni nesil ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz." dedi.

  Pompeo, ayrıca Huawei'nin ABD teknolojisini çalmak ve İran'ın yaptırımları delmesine yardımcı olmak gibi suçlardan sorumlu tutulduğunu ve Çin hükümeti için çalıştığını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

  "Huawei'nin ABD ihracat sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasını engelleyen bu karar, ayrıca ABD teknolojisi ve yazılımlarını kullanarak ürettiği yarı iletken çipleri Huawei'ye satan yabancı firmalara da sıkı ihracat kısıtlamaları uygulayacaktır.

  ABD teknolojisi ile üretilen ürünleri Huawei'ye satmak isteyen firmalar, artık ABD'den lisans almak zorundadır."

  pompeo

  Bununla beraber Pompeo, ABD ulusal güvenliğini ve uluslararası istikrarı tehdit eden faaliyetler için Huawei ve ilişkili firmaların ABD ihracatlarına kısıtlama getirilmesine devam edeceklerini duyurdu.

  Uzun zamandır 5G konusunda özellikle Avrupa'daki müttefikleriyle kendi ağlarını geliştirme çağrısında bulunan ABD yönetimi, Huawei şirketinin 5G ağlarının dışında tutulmasını talep ediyor.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir