Euro
10.399
0.55%
Dolar
8.71
1.09%
Altın
498.8
-0.64%
Borsa
1.414
-1.2%
Bitcoin
330.967
-0.73%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  AB'den Macaristan'a internet vergisi uyarısı

  Macaristan'da Viktor Orban hükümetinin, 2015 yılı itibariyle yürürlüğe sokması öngörülen internet vergisine karşı Avrupa Birliği'nden tepki geldi.
  • 30.10.2014 - 09:03
  AB'den Macaristan'a internet vergisi uyarısı

  AB den Macaristan a internet vergisi uyarısı #1

  Avrupa Birliği, Macaristan hükümetinin planladığı internet vergisini “kabul edilemez” olarak niteledi.

  ENDİŞE VERİCİ KARARLAR

  AB Komisyonu’nun Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes’in bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “İnsanları vergi yoluyla internetten mahrum bırakmak kabul edilemez” denildi. Açıklamada uygulamanın Viktor Orban hükümetinin aldığı endişe verici kararlar serisinde bir sonraki adım olduğu kaydedildi. İnternet gibi küresel bir medya aracında bu tür ulusal harçların işe yaramayacağı ifade edildi.

  AB den Macaristan a internet vergisi uyarısı #2

  PROTESTOLAR DESTEKLENECEK

  Açıklamada ekonomide dijital branşın Avrupa’yı ekonomik gerilemeden koruyan belki de ana faktörlerden biri olduğu, vergilendirmenin bu nedenle de “kötü bir fikir” olduğu kaydedildi. Kroes Macaristan’daki internet vergisine karşı protestoları destekleyeceğini ifade etti.

  YASA TASARISI GÖRÜŞÜLECEK

  Macaristan hükümeti, internet kullanıcılarına 2015 yılından itibaren veri transferine göre özel bir vergi getirmek istiyor. Pazar günü on binlerce kişi gösteri düzenleyerek vergiyi protesto etmişti. Gösteriler salı ve çarşamba günleri de artarak devam etti.Yasa tasarısının görüşülmesine Macaristan parlamentosunda başlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir