Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.040
0.98%
8ºC
İstanbul
Açık 8 C

  Android Iphone'dan daha güvenli

  Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Android'in Iphone'a oranla daha güvenli olduğunu ifade etti.
  • 09.10.2013 - 03:41
  Android Iphone'dan daha güvenli

  Android Iphone dan daha güvenli #1

  Google’ın patronu Eric Schmidt, Orlando kentinde düzenlenen Gartner Symposium/Itxpo sempozyumunda iddialı açıklamalarda bulundu. Schmidt, yakın zamanda yeni versiyonu sunulacak Android işletiminin, Apple’ın amiral gemisi iPhone’a kıyasla güvenlik avantajı sunduğunu belirtti.

  DÜNYA GENELİNDE 1 MİLYAR ANDROİD VAR

  Gartner araştırma şirketinden bir analistin sorusuna yönelik açıklama yapan Schmidt, Android’in iPhone’dan daha az güvenli olduğu düşüncesini reddetti ve ‘işletim sisteminin dünya genelinde 1 milyar cihazda kullanıldığına’ dikkat çekti.

  Android’in, mobil uygulama platformu Google Play ile yeterince uyumlu olmadığı, bu nedenle güvenlik açığı yaşandığı eleştirilerine cevap veren Schmidt, ‘Android cihazlarının uygulamalarla uyumlu olduğunu, uygulama güncelleme kanallarının kötü amaçlı yazılımlara izin vermediğini’ belirtti.

  RAPOR TAM TERSİNİ SÖYLÜYOR

  ABD Ulusal Güvenlik Departmanı (DHS) ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından Ağustos sonunda yayımlanan bir raporda, ABD’deki kötü amaçlı yazılım saldırına uğrayan mobil cihazların yüzde 79’unun Android tabanlı olduğu belirtilmişti.

  Raporda, saldırıya maruz kalan cihazların sadece yüzde 0.7’sinin iPhone olduğu ifade edilmişti. Aradaki büyük farkın, Android’in çok fazla versiyona sahip olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Android cihazların kullandığı işletim sistemi versiyonları farklı olduğu için, Google Play ile de yeterince uyum sağlanamıyor ve açıklar oluşuyor.

  Eric Schmidt ise sempozyumda yaptığı konuşmada kullanıcılara güven vererek, “Android güvenli... Yenilenen hizmetlerle Gmail, Chrome ve Android kullanmaktan çok daha mutlu olacaksınız” dedi.             

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir