Euro
10.3002
-0.09%
Dolar
8.7584
-0.04%
Altın
491.15
0.05%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
389.989
3.29%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Android'in sonu mu geliyor

  Google eğer bu dev davayı kaybederse, Android işletim sistemi için karanlık günler başlayabilir.
  • 23.04.2012 - 13:50
  Android'in sonu mu geliyor

  Android in sonu mu geliyor #1

  Oracle, Java'yı meydana getiren Sun Microsystems'ı 2010'da satın almıştı. Oracle, aynı sene içinde Google'ı Android işletim sisteminde Java'nın telif haklarını çiğnediği gerekçesiyle dava etti.

  GOOGLE DAVAYI KAYBEDERSE ..

  Duruşmalar ise geçtiğimiz hafta pazartesi günü başladı. Google'ın Android'i geliştirirken Java telif haklarını çiğnediği belirlenirse, sadece Google'ın değil cihaz üreticilerinin ve üçüncü parti sağlayıcıların da başı ağrıyacak.

  ANDROID'E NE OLACAK?

  Google, Samsung ve HTC'yi Apple'ın açtığı davalara karşı savunmuştu. Dolayısıyla Oracle'ın kazanması durumunda aynı tavrını koruyacağı düşünülüyor. Peki Google, davayı kaybederse Android'e ne olacak? Bu durumun iki temel çözümü var gibi görünüyor. Google, Oracle'a yüklü miktarda ödemeler yaparak lisans satın alabilir ve Android'i şu anki biçimiyle geliştirmeye devam edebilir. İkinci çözüm ise Google'ın Android'i baştan geliştirmesi. Oracle, Java API'larını Google'a lisanlamak istemezse, böyle bir zorunluluk ortaya çıkabilir.

  Oracle, davada Google'a karşı kazanırsa lisanssız API'lardan faydalanan üreticiler de risk altında olacak. Ancak Oracle'ın bu üreticilerin de peşine düşme ihtimali, şimdilik düşük görünüyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir