Petrol
94.21
-0.94%
Euro
18.2488
-0.03%
Dolar
17.9597
0.01%
Altın
1.028
0.07%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.964
-2.51%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Anlık mesajlaşmada gizlilik endişesi

  İnternet üzerinden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a yönelik gizlilik endişeleri kullanıcıları özellikle güvenlik konusunda kendine güvenen programlara yönlendiriyor.
  • AA
  • 06.02.2015 - 11:47
  Anlık mesajlaşmada gizlilik endişesi

  WHATSAPP

  İnternet üzerinden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a yönelik oluşan gizlilik endişeleri kullanıcıları özellikle güvenlik konusunda kendine güvenen programlara yönlendiriyor. Bu çerçevede özellikle "şifreli konuşma" ve "mesajı imha" özellikleri ile öne çıkan "Telegram", 50 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya ulaştı.

  ALTERNATİF UYGULAMALAR

  İnternet üzerinden karşılıklı mesajlaşma ve dosya gönderebilme programlarının aktif kullanıcı sayısı her geçen gün hızla artarken, pazarın önde giden oyuncusu WhatsApp'a ilişkin oluşan gizlilik endişeleri ise kullanıcıları alternatif uygulamalara yönlendiriyor.

  TELEGRAM KULLANIMI ARTIYOR

  Bu kapsamda özellikle gizlilik konusunda iddialı olduğunu açıklayan "Telegram" her ne kadar 2013 yılının son çeyreğinde faaliyete geçmiş olsa da Facebook'un WhatsApp'ı satın alması ve bitmeyen 'güvenlik açığı' söylentileri nedeniyle son günlerde kullanımını oldukça yaygınlaşan uygulamalardan biri konumunda...

  WHATSAPP'A RAKİP OLACAK

  2 günde 1,5 milyon yeni kullanıcının giriş yaptığı uygulama, 50 milyonun üzerinde aktif kullanıcı ve günlük 1 milyar mesaja ulaştı. Her ne kadar rakamlar şu an için WhatsApp'ın gerisinde olsa da özellikle öne çıkan bazı özellikleri sayesinde, son dönemdeki indirilme hızı gözönüne alındığında, daima ücretsiz olacağı vurgulanan Telegram yakın zamanda WhatsApp'a rakip olacak gibi gözüküyor.

  YÜZDE 200 GÜVENLİ

  Uygulamayı kullanıcı için cazip kılan en önemli özelliği uygulama üzerinde yapılan konuşmaların şifreli (encrypted) olması. Uygulama üzerinde "Gizli konuşma başlat"a basıp, şifreli şekilde konuşulabiliyor. Hiçbir verinin depolanmadığı Telegram gizli konuşma özelliğinin, "yüzde 200 güvenli" olduğunu savunuyor. Dolayısıyla WhatsApp'ın sorunlar yaşadığı şu günlerde güvenli bir alternatif arayanların tercih nedeni oluyor.

  200 BİN DOLAR PARA ÖDÜLÜ

  Uygulama, şifreleme işlemi için sektör standardı haline gelen Transport Layer Security (TLS) yerine kendi geliştirdiği MTProto şifreleme protokolünü kullanıyor. Telegram kendi geliştirdiği kriptolama protokolü MTProto'yu kırmayı başarana 200 bin dolar para ödülü vereceğini açıklamıştı ve henüz hiç kimse bu ödülü almayı başaramadı.

  MESAJ KENDİNİ YOK EDİYOR

  Birçok cihazda birden kullanılabilen uygulamanın enteresan bir başka özelliği ise "Self-destruct timer (kendini imha kronometresi)". Bu özellik etkinleştirildiği anda mesajın kendini yok etmesi, mesajın gönderildiği ve alıcının mesajı aldığı zaman hesaplanarak ayarlanabiliyor. Yok edilen mesaj telefonun hiçbir yerinde bulunamıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir