Petrol
109.1
0.00%
Euro
17.5459
-1.58%
Dolar
16.6049
-1.66%
Altın
979.73
-1.25%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
350.963
-3.09%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Anonymous bu sefer Wikileaks ile vurdu

  WikiLeaks, ABD merkezli istihbarat kuruluşu Stratfor’a ait 5.5 milyon e-mail’in yayımlanmasına başladığını açıkladı.
  • 27.02.2012 - 18:08
  Anonymous bu sefer Wikileaks ile vurdu

  Anonymous bu sefer Wikileaks ile vurdu #1

  Milyonlarca e-mail'in, Stratfor'un 300 bin üyesine ait olduğu ifade edildi. WikiLeaks, e-maillerin ortalıklığı bulunan 25 basın organı aracılığıyla yayımlanacağını belirtirken, başlangıç olarak 167 e-mail'i kamuoyuna sundu. Türkiye ile ilgili belgelerin, 6 Mart'tan itibaren yayımlanması bekleniyor.

  WikiLeaks, merkezi Austin, Teksas'ta bulunan Stratfor'a ait e-mailleri nasıl elde ettiğini açıklamadı. Analistler, geçmişteki WikiLeaks eylemlerine kıyasla, Stratfor bilgilerinin Aralık 2011'de Anonymous tarafından düzenlenen siber saldırıyla elde edildiğine kesin gözüyle bakıyor.

  WikiLeaks, dünyanın dört bir yanındaki ABD büyükelçilikleri ve Irak ile Afganistan savaşına ait belgeleri, bu bilgileri sızdıran kaynaklar aracılığıyla elde etmişti.

  Anonymous, geçtiğimiz yılın sonlarında düzenlediği siber saldırıda, birçok bağlantı ve kredi kartı bilgilerinin yanı sıra, çok sayıda e-maile ulaştığını açıklamış ve bu bilgilerin yayımlanması için çalışacaklarını belirtmişti.

  "WIKILEAKS'IN KAYNAĞI BENİM"

  Twitter'da Anonymous ile bağlantılı olan @AnonymousIRC adlı hesabın sahibi, bu sabah attığı mesajlarda en son WikiLeaks sızıntısının kaynağı olduğunu öne sürdü. @AnonymousIRC mesajında, "Size bu e-mailleri açıklama sözü verdik ve nihayetinde bunu yaptık. Beş milyon (5,000,000) e-mail istediğiniz zaman sizin" dedi.

  Stratfor, kendisini, küresel, ekonomik, güvenlik ve jeopolitik konularda stratejik istihbarat sağlayan" bir kurum olarak tanımlıyor. WikiLeaks, elde ettiği bilgilerin, Stratfor'un gizli iç çalışmaları hakkında detaylar sunduğunu, istihbarat kurumu ile delet arasındaki bağlantıyı gösterdiğini belirtti.

  STRATFOR İLE HÜKÜMETİN GİZLİ İLİŞKİSİ

  WikiLeaks, sızdırılan bilgiler arasında kendilerini hedef alan çalışmaları da öğrendiklerini ifade etti. Örgüt açıklamasında, "Elimize geçen materyal, ABD hükümetininin Jualian Assange (Wikileaks kurucusu) saldırıları ve Stratfor'un bizi devirmeye çalıştığına yönelik öenmli bilgiler ortaya koydu" denildi.

  Yapılan açıklamada ayrıca, "WikiLeaks ve Julian Assange ile ilgili dört binden fazla e-mail olduğu, e-maillerin ABD'deki istihbarat şirketlerindeki 'döner kapıyı' gözler önüne serdiği" ifade edildi.

  Stratfor'a düzenlenen siber saldırılar, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından inceleniyor. Bu soruşturmalar kapsamına ABD ve İngiltere'de Anonymous ile bağlantılı olduğu düşünülen kişiler tutuklanmıştı.

  Stratfor, WikiLeaks sızıntısı hakkında bir açıklama yapmadı. WikiLeaks'in ise bugün Londra'daki Frontline Club'da birkaç basın ortağıyla basına açıklama yapması bekleniyor


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir