Euro
10.1165
0.57%
Dolar
8.5984
0.85%
Altın
484.25
0.78%
Borsa
1.425
0.46%
Bitcoin
407.000
0.23%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Apple ve Google'a 'Kürtçe' çağrısı

  Diyarbakır’ın Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, şirketlere seslendi.
  • 05.11.2013 - 15:15
  Apple ve Google'a 'Kürtçe' çağrısı

  Apple ve Google a Kürtçe çağrısı #1

  Diyarbakır'ın Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Sur Belediyesi'nin bütün hizmetlerini artık android tabanlı ve iphone telefonlarında Kürtçe olarak sunacaklarını belirterek, "Apple ve Google'a sesleniyoruz, artık Kürtçenin de yapılarına katılmasını istiyoruz" dedi.

  Belediye başkanlık makamında basın mensuplarına çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, belediye olarak yaklaşık 10 yıldır çok dilli belediyecilik hizmetlerini başlattıklarını ve sürdürdüklerini söyledi.

  ÇOK DİLLİ BELEDİYECİLİK

  Günümüz çağında artık mobil iletişim araçlarının vazgeçilmez hale geldiğini aktaran Demirbaş, insanların kullandıkları cep telefonlarını sadece iletişim araçları değil, aynı zamanda belirli hizmetleri görmek için de kullandıklarını ifade etti. Kendilerinin de bu teknolojinin önemini geliştirmek için Türkiye'de bir ilk olan uygulamayı başlattıklarını kaydeden Demirbaş, bu uygulamalarının çok dilli olacağını bildirdi. Demirbaş şu ifadeleri kullandı; 'İlk etapta Sur Belediyesi Kürtçe, Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçesinde Türkçe ve İngilizce dillerinde bir mobil erişim sistemi oluşturduk. Yani artık elinizdeki andoid veya iphonelardan bu programı yükleyerek Sur Belediyesi'nin bütün hizmetlerine erişebileceksiniz ve Sur Belediyesi'nin çalışmaları ile ilgili bilgiler alabileceksiniz. Bu önemli bir çalışma ama en önemlisi çok dilli yapılmasıdır. Buradaki amaç belediye hizmetlerini etkin kılmak için farklı dilleri kullanmak, ama aynı zamanda dillerin ve kültürlerin gelişimini de sağlamaktır.

  KÜRTÇE'NİN 4 LEHÇESİNİ KULLANACAĞIZ

  Kürtçe'nin 4 lehçesini kullanacağız. İlk etapta Kurmanci ve Zazaki daha sonra Sorani ve Gorani'ye de kullanacağız. Aynı zamanda Ermenice ve Süryanice ve Rumca dillerini de bu bölgede kullanıldığı için değerlendireceğiz. Buradaki amacımız yer dilleri ulusal dil ve ortak dil ile evrensel dil ile buluşturup halkın hizmetine sokmakken, aynı zamanda biz halkın da hizmetlerden daha rahat daha iyi ve kaliteli bir şekilde yararlanmasını istiyoruz. Sanıyorum böylesi bir çalışma aynı zamanda Türkiye'de bir ilk olacak. Biz bu araçları insanın hizmetine sokmakla mükellefiz. Dolayısıyla teknolojik araçları artık yaşamı kolaylaştıran bir bakış açısının yanı sıra dillerimizin ve kültürlerimizin gelişimi için kullanacağız ve değerlendireceğiz'

  APPLE VE GOOGLE'A; 'KÜRTÇE'Yİ YAPINIZA ALIN'

  Dünyaca ünlü telefon markası Apple ile arama motoru Google'a seslenen Demirbaş, 'Buradan Kürtçe'yi kendi hizmet dili olarak kullanmayan Apple ve Google'a sesleniyoruz. Artık Kürtçe'nin de bir medeniyet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Kürtçe'nin de bir hizmet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Ve dillerin hizmete alınması için de çağrımızı yineliyoruz. Gelin artık o çok dilli yapınıza Kürtçe'yi de katın. Çok dilli mobil belediyecilik hizmetleri ile de yeni bir hizmet yapmış olacağız Türkiye ve demokrasiye. Artık annelerimiz fırınlarını çamaşır bulaşık makinelerini ve buzdolaplarını da Kürtçe, Ermenice, Süryanice'de kullanabilirler. Biz bunun da çalışmasını başlattık' diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Abdullah Demirbaş, telefon işlemcisi Celal Göğer ile sözleşme imzaladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir