Euro
15.2189
-0.64%
Dolar
13.3927
-1.01%
Altın
792.2870
0.36%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
567.252
-0.78%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 3 C

  Apple'ın sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı

  Apple’ın sır gibi sakladığı sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 17.08.2015 - 11:00
  Apple'ın sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı

  İngiliz Guardian gazetesi, Apple mühendislerinin ürettikleri aracı test etmek amacıyla San Francisco’ya yakın bir bölgede yer alan ‘GoMentum’ merkezine yaptıkları başvuruları yayınladı.

  Piyasa değeri 800 milyar dolara yaklaşan ve iPhone ile mobil iletişimde devrim yaratan teknoloji devi ABD’li Apple’ın uzun süredir otomobil üreteceği ve modelin 2020’de piyasaya sürüleceğinden bahsediliyordu.

  GÖRÜŞMELER ORTAYA ÇIKTI

  Bu doğrultuda gerek Tesla gerekse bir çok otomotiv şirketinden mühendis ve uzman transfer ettiği söyleyen Apple, bugüne kadar gündeme gelen tüm iddiaları reddetmişti. Ancak tüm bunlar 2 gün önce geçerliliğini yitirdi. Çünkü ilk kez Apple’ın otomobil geliştirdiğine ilişkin şirket içi yazışmalar ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinin ulaştığı yazışmalara göre Apple sürücüsüz bir araç projesi üzerinde çalışıyor ve yakında yollarda bir Apple otomobil görebileceğiz.

  Apple ın sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı #1

  Taraflar arasındaki yazışmaları yayınlayan haberde, Apple’ın Silikon Vadisi ’nde büyük bir gizlilik içinde geliştirdiği ve ‘Titan’ adını verdiği sürücüsüz araç projesi tahmin edilenden çok daha ileri bir aşamada.

  Mayıs ayı içinde Apple mühendislerinin test alanı koordine etmeye çalışmaları, otomobilin prototipinin üretildiğini ve test aşamasına geldiğini gösteriyor. Apple’ın özellikle gizliliğe çok önem verdiği proje için geçen mayıs ayında 2 bin 100 dönümlük test alanını keşfetmek üzere GoMentum’u ziyaret ettiği belirtiliyor.

  Apple ın sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı #2

  Gazete ayrıca, Apple’ın Cupertino’daki ana kampüsünden birkaç mil ötede Sunnyvale’deki gizli bir ofiste otomotiv teknolojileri üzerine çalışan yüzlerce mühendisi olduğunu da yazdı.

  The Guardian haberinde konuyla ilgili Apple’ın da görüşüne başvurulduğu ancak kurumun yorum yapmadığı bilgisi yer alıyor. GoMentum İstasyonu’nun sahibi Contra Costa Ulaştırma İdaresi’nin Genel Müdürü Randy Iwasaki ise, konuya ilişkin soruya, Apple ile bir gizlilik anlaşmalarının bulunduğunu ve Apple’ın hizmetleri ile ilgilendiği dışında bir açıklama yapamayacağı cevabını veriyor.

  Apple ın sürücüsüz otomobil görüşmeleri ortaya çıktı #3

  APPLE MÜHENDİSİ ŞİFRELİ İMZALADI

  Apple mühendisi Frank Fearon ve GoMentum Merkezi sürücüsüz araçlar programı yöneticisi Jack Hall arasındaki yazışmaların da yer aldığı haberde, Apple mühendisi Fearon’un mesajlarını şifreli bir şekilde imzaladığı belirtiliyor.

  Bir II. Dünya Savaşı tesisi olan GoMentum Merkezi halka kapalı ve askeri birlikler tarafından korunuyor. Merkezin sürücüsüz araç teknolojilerinin geliştirilmesinde dünyanın en büyük güvenli test tesisi olduğunu kaydediliyor.


  Görüş Bildir