Atak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, görev icra eden dost platformların sorgulama ve cevaplama yöntemiyle hızlı ve doğru şekilde teşhis edilmesini sağlayan dost-düşman tanıma ve tanıtma sistemlerini geliştirerek güvenlik güçlerinin kullanımına hazır hale getirdi.

Bu kapsamda geliştirilen IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz, muhtelif helikopterler, uçaklar, insansız hava araçları ve gemilerde kullanılıyor.

ATAK HELİKOPTERLERİNE ENTEGRE EDİLDİ

IFF Mod 5/S Cevaplayıcı, son olarak T129 Atak helikopterine entegre edildi ve testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. Bundan sonraki Atak teslimatları da söz konusu cihazla birlikte gerçekleştirilecek.

atak helikopter

NATO ORDULARI DA BU TEKNOLOJİYE GEÇİYOR

NATO orduları, en yeni dost-düşman sorgulama sistemi olarak IFF Mod 5/S'ye geçiş yapıyor. Türkiye bu alanda kendi özgün çözümlerini geliştirerek platformlarına entegre ediyor.

IFF Mod 5/S, önceki modlara göre daha uzun menzilden sorgulama, dinleme, karıştırma ve aldatmaya karşı artırılmış direnç, yüksek tanımlama kabiliyeti ve Milli Kripto Cihazı kullanımı gibi özelliklerle üstünlükler sağlıyor.

ATAK HELİKOPTER

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından üretilen T129 Atak helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi.

T129 Atak helikopterinin performansı zorlu sıcak hava-yüksek irtifa görevleri için optimize edilerek, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyetiyle güvenlik operasyonlarında etkin şekilde görev yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2018'de IFF Mod 5/S cevaplayıcı, kısa-orta menzilli sorgulayıcı, uzun menzilli sorgulayıcı, birleşik sorgulayıcı-cevaplayıcı sistemlerinin geliştirilmesi, seri üretiminin yapılması ve platformlarla birleştirilmesine yönelik sözleşme imzalanmıştı.

Atak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacakAtak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacakAtak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacakAtak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

Atak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

Atak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacak

Atak helikopterleri dostu ve düşmanı ASELSAN'la tanıyacak