Euro
10.7908
0.38%
Dolar
9.2409
0.32%
Altın
530.77
0.57%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
594.410
-0.14%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Avrupa Birliği, çip sorunu için Japonya ile iş birliği yapmak istiyor

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, yarı iletken alanında başta Japonya olmak üzere Asya ülkeleriyle iş birliği yapmak istediklerini duyurdu.
  • AA
  • 29.09.2021 - 09:41
  • Güncelleme : 29.09.2021 - 10:20
  Avrupa Birliği, çip sorunu için Japonya ile iş birliği yapmak istiyor

  Bu yılın başlarında otomotivde başlayan ve ardından diğer sektörlere sıçrayan küresel çip krizi için yeni çareler aranıyor.

  Yeni iş birliği arayışları kapsamında Asya turuna çıkan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Tokyo'da hükümet yetkilileri ile bir araya geldi.

  "MERKEZ ÜSSÜ ABD DEĞİL ASYA"

  Kamu yayıncısı NHK'ye verdiği röportajda Brenton, "Yarı iletken sahasında yeni bir jeopolitik var. Merkez artık ABD ve Avrupa değil, jeopolitiğinin merkez üssü Asya'da." ifadelerini kullandı.

  Avrupa Birliği, çip sorunu için Japonya ile iş birliği yapmak istiyor #1

  İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

  Asya bölgesindeki firmaların dünya geneli yarı iletken üretiminin yüzde 70'ini oluşturduğunu belirten Brenton, AB'nin başta Japonya olmak üzere Asya ülkeleriyle bu sahada iş birliği yapmak istediğini vurguladı.

  AB'nin yarı iletken çip üretim kapasitelerini ve kamu-özel iş birliklerini artırmayı hedeflediğini söyleyen Brenton, görüştüğü Japon hükümet yetkilileri ile iş insanlarına, bu sahaya yatırım yapmaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

  Öte yandan Brenton, Tokyo seyahati kapsamında Tokyo Electron, Fujitsu, NEC gibi bazı Japon firmalarının üst yöneticileriyle de bir araya geldi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir