Euro
10.3404
-0.55%
Dolar
8.6751
-0.51%
Altın
499.82
0.54%
Borsa
1.413
-0.07%
Bitcoin
328.350
-2.65%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Avrupa Birliği, Facebook'a rekabet soruşturması açtı

  Avrupa Birliği, sosyal medya platformu Facebook'un ürün alışveriş hizmeti Marketplace'e ve seri ilanlarına yönelik rekabet soruşturması başlattı.
  • AA
  • 04.06.2021 - 16:32
  Avrupa Birliği, Facebook'a rekabet soruşturması açtı

  Avrupa'da daha önce birçok kez soruşturma açılan Facebook hakkında, yeni bir soruşturma haberi daha geldi.

  Avrupa Birliği, sosyal medya platformu Facebook'un ürün alışveriş hizmeti Marketplace'e ve seri ilanlarına yönelik rekabet soruşturması başlattığını duyurdu.

  Facebook'u yaklaşık 3 milyar insanın kullandığını, platformda 7 milyon civarında şirketin de reklam verdiğini anımsatan AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Facebook'un sosyal ağlarını kullananlara ilişkin "muazzam" veri topladığını, şirketin bu verilerle bazı tüketici gruplarını hedef alabildiğini ifade etti.

  TOPLANAN VERİLERİN FACEBOOK'A AVANTAJI İNCELENECEK

  Vestager, dijital ekonomide verilerin rekabeti bozacak şekilde kullanılmaması gerektiğinin altını çizerek, toplanan verilerin Facebook'a özellikle reklam ilanları sektöründe ve alışveriş hizmeti Marketplace'te avantaj sağlayıp sağlamadığını soruşturacaklarını belirtti.

  facebook

  AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir tutum içinde olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor.

  Komisyon, söz konusu soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

  Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir