Petrol
113.96
2.16%
Euro
16.24
0.76%
Dolar
15.54
0.39%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
471.932
-2.45%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu

  Türkiye'de ilk kez düzenlenen Teknofest roket yarışmasına Bakan Varank da şahitlik etti. ODTÜ'nün roketi ateşlenemeyince Varank devreye girdi.
  • AA
  • 14.09.2018 - 12:51
  • Güncelleme : 14.09.2018 - 17:31

  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Teoknofest için Tuz Gölü çevresindeki Hisar Atış Merkezi'nde roket yarışları düzenlendi.

  28 TAKIM MÜCADELE ETTİ

  Lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 28 takım, kendi imkanlarıyla ürettikleri özgün tasarım roketleri daha yükseğe fırlatmak için kıyasıya mücadele etti.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #1

  İKİ FARKLI KATEGORİDE YARIŞTILAR

  Gençler, roketle 3 bin metre irtifaya 4 kg faydalı yük çıkarıp paraşütle yere indirmek için yarıştı. Dünyada ABD’den sonra ikinci olma özelliği taşıyan yarışma, alçak ve yüksek irtifa olmak üzere iki farklı kategoride yapıldı.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #2

  GENÇLERİ YALNIZ BIRAKMADILAR

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkiye Teknoloji Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, yarışmanın üçüncü gününde gençleri yalnız bırakmadı. Roketleri inceleyen Bakan Varank ve Bayraktar, dürbünle roketlerin ateşlenme anını izlediler. Bu esnada ortaya nefes kesen görüntüler ortaya çıktı.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #3

  VARANK: GENÇLERİMİZİN YAZACAĞI BAŞARI HİKAYELERİ BU YARIŞMALARDAN GEÇİYOR

  Roket atışları rüzgara rağmen başarıyla gerçekleşti. Bakan Varank, roketlerin ateşlenme ve fırlatılma anlarını sosyal medya hesabından paylaştı. Varank mesajında, “Üniversiteli ve liseli öğrenci takımlarımızın katıldığı roket yarışması bir ilk. Gençlerimizin yazacağı başarı hikayeleri işte bu yarışmalardan geçiyor. Bu tarihi ana şahitlik etmek üzere Tuz Gölü’ndeyiz.” ifadelerini kullandı.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu VİDEO

  ODTÜ'NÜN ROKET TAKIMI FİNALDE ATEŞLEYEMEDİ

  Bakan Varank, montajı zamanında tamamlayamayan, bu nedenle finalde roketini ateşleyemeyen ODTÜ’nün roket takımı için devreye girdi. Öğrencilerin yarışma harici roket fırlatmalarına izin verildi.

  Bakan Varank ODTÜ'li öğrencilere yardım etti VİDEO

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #4

  Bakan Varank’a Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Aksaray Valisi Aykut Pekmez ve Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar da eşlik etti.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #5

  BİRİNCİYE ÖDÜLÜ ERDOĞAN VERECEK

  Teknofest etkinlikleri kapsamında Roketsan'ın desteğiyle Aksaray'da düzenlenen roket yarışmasının sonuçları Teknofest İstanbul’da açıklanacak. Birinciye ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Yarışmada birinci olanlara Roketsan’da iş imkanı sağlanacak.

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #6

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #7

  Bakan Varank gençlerin roket heyecanına ortak oldu #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir