Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.542
0.00%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Bilim insanları, farelere araba sürmeyi öğretti

  Bilim insanları, oluşturdukları özel bir arabayı, farelere kullandırdı.
  • AA
  • 25.10.2019 - 11:31
  Bilim insanları, farelere araba sürmeyi öğretti

  Tarih boyunca fareler üzerinde birçok deney gerçekleştiren bilim insanları, bu sefer de farelere araba sürmeyi öğretmeyi başardı.  Richmond Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, beyin gelişimleri ve öğrenme teknikleri üzerine yaptıkları çalışmada, farelere araba sürmeyi öğretmek için ödüllendirme tekniğinden yararlandı.

  Çalışmada, alüminyum bir tabağa şeffaf plastik kavanoz konularak küçük bir elektrikli otomobil oluşturuldu. Fare, arabayı kullanmak için alüminyum tabağa oturup bakır tele dokunduğunda, araba hareket etti ve hayvan gitmek istediği yönü seçebildi.

  Bilim insanları farelere araba sürmeyi öğretti VİDEO

  BESİNE ULAŞABİLMEK İÇİN ARABAYI SÜRMEK ZORUNDA KALDILAR

  Deney ortamına tatlı bir yiyecek koyan bilim insanları, bu sayede fareleri arabayı sürmeye teşvik etti. Beslenebilmek için araç sürmek zorunda bırakılan fareler, bunu her hareket ettirdiklerinde bir miktar besinle ödüllendirildi.

  Ardından ekip, yiyecekleri daha uzak noktalara ve zor açılara yerleştirerek, farelerin daha karmaşık sürüşler yapmasını sağladı.

  fare

  Richmond Üniversitesi'nden Profesör Kelly Lambert, çalışmada insan zihninin işleyişiyle çok fazla benzerlik gözlemlediklerini ve bulgularının psikiyatrik hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalar için de umut verici olduğunu açıkladı.

  Şizofreni veya depresyon gibi rahatsızlıklarda henüz ilaçsız bir tedavi bulunmadığını vurgulayan Lambert, farklı hayvan türleriyle benzer çalışmalar yaparak, bu konuda bir yöntem geliştirmeyi ümit ettiklerini söyledi.

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir