Petrol
94.22
-0.93%
Euro
18.2516
-0.01%
Dolar
17.9555
-0.01%
Altın
1.028
0.09%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.802
-2.43%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Blackberry'nin patronu asker kaçağı

  RIM firmasının sahibi, İstanbul göçmeni Rum bir ailenin oğlu ve asker kaçağı çıktı!
  • 10.10.2011 - 16:19
  Blackberry'nin patronu asker kaçağı

  Blackberry nin patronu asker kaçağı #1

  Türkiye'de yatırım planlayan RIM firmasının sahibi, İstanbul göçmeni Lazaridis, zorunlu askerlik yüzünden görüşmelere yardımcısını gönderdi.

  ASKERLİKTEN MUAF OLMASI İÇİN ÇARE ARANIYOR

  Blackberry akıllı telefonlaırn üreticisi Mike Lazaridis'in Türkiye'de askerlikten muaf olması için çare aranıyor. Şirketin kurucusu olan Lazaridis, CEO'luk ve Başkanlık görevlerini üstleniyor. 1.3 milyar dolarlık servetiyle Kanada'nın en zengin 51'inci işadamı. Mike Lazaridis'in bir diğer yönü ise İstanbul, Pangaltı'dan Kanada'ya göçen Rum bir ailenin çocuğu olması.

  ZORUNLU ASKERLİK YÜZÜNDEN TÜRKİYE'YE GELEMİYOR

  Milliyet'te yer alan habere göre; Lazaridis'in Türkiye ile ilgili bir diğer bağlantısı da "zorunlu askerlik" yüzünden Türkiye'ye gelemiyor olması.

  BAŞBAKAN'DAN 'SORUN ÇÖZÜLSÜN' TALİMATI

  RIM'in Türkiye'de Ar-Ge konusunda çalışma-yatırım yapması adına "Yatırım Ajansı" çalışma yürütüyor. Hatta yetkililer Başbakan Tayyip Erdoğan'a konuyu aktardı ve 2009 yılının sonunda "sorun çözülsün" talimatı geldi. O dönemde Lazaridis'e Türk vatandaşlığı teklifi götürülmüş, yatırıma davet edilmişti. Buna karşılık askeriyenin açık hükümleri gereği bu konuya çözüm konusunda ciddi sıkıntı yaşandığı biliniyor.

  16 MİLYON ADETLİK 'YERLİ TABLET PC'

  Türkiye ve Blackberry (RIM) için bu hafta önemli bir döneme işaret ediyor. Türkiye Ar-Ge ve yerli üretim konusunda teknoloji dünyasında etkili olma adına iddialı planlar yapıyor, 16 milyon adetlik 'yerli tablet PC' ihalesine hazırlanıyor. Bu iş Fatih projesinin temel taşlarından biri..

  İSTANBULLU RUM BİR AİLENİN ÇOCUĞU

  Mike Lazaridis Mart 1961'de İstanbullu bir Rum ailenin çocuğu olarak Pangaltı'da doğdu. Altı yaşına kadar İstanbul'da yaşadı, sonrasında 1967'de ailesiyle birlikte Kanada'ya yerleşti. Waterloo Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği öğrenimi gördü, teknoloji dünyasındaki pek çok ünlü örnekte olduğu gibi son sınıfta üniversiteyi terk etti.

  EN ZENGİN İŞADAMLAR LİGİNDE 51'İNCİ

  1984 yılında RIM adlı şirketi kurdu. iPhone piyasa çıkana kadar endüstrinin en hızlı büyüyen oyuncusu olan firma 2008 yılında 70 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaştı. Ardından düşüşe geçen RIM'in piyasa değeri 12 milyar dolara kadar indi. Önceki gün yayımlanan verilere göre RIM'in Başkanı ve CEO'su Laziridis'in serveti 1.3 milyar dolara işaret ediyor. Mike Lazaridis ulaştığı bu rakamla Kanada'nın en zengin işadamları liginde 51'inci sırada yer alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir