Euro
10.7804
0.31%
Dolar
9.2852
0.26%
Altın
527.64
0.24%
Borsa
1.413
0.21%
Bitcoin
566.036
0.82%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı

  Bomba imha ve inceleme ekipleri tehlikeli görevlerde, kendilerinin ve şehirlerin güvenliğini sağlamak için son teknoloji kaplan isimli bomba imha robotlarını kullanıyor.
  • 20.01.2015 - 11:07

  Gerek bomba imha ekiplerinin güvenliğini sağlamak gerekse şehirlerin korunmasında son teknolojiden yararlanmak için kullanılmaya başlanan yeni nesil bomba imha robotları, yurt genelindeki birçok kente dağıtıldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı bomba imha ve inceleme ekipleri tehlikeli görevlerini, aldıkları eğitim ve teknolojik araçları sayesinde başarıyla yerine getiriyor.

  YERLİ ÜRETİM

  Genel Müdürlük envanterine yeni giren yerli üretim "kaplan" isimli bomba imha robotları ise zorlu görevlerinde bomba imha ekiplerinin en büyük yardımcısı oluyor.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #1

  BOMBA İMHA EKİPLERİNE DAĞITILDI

  Bomba imha ekiplerinin de tasarımına katkıda bulunduğu robotlar, yurt genelindeki bazı illerde bomba imha ekiplerine dağıtıldı. Bununla ilgili personele verilen eğitimler de tamamlandı. Yeni nesil robotlar, yurt dışındaki örneklerine oranla içerdiği daha fazla özellikle dikkat çekiyor.

  Şüpheli paket ihbarlarında kullanılan robotlar, bomba imha uzmanlarının da güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlıyor.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #2

  ASELSAN MÜHENDİSLERİ ÜRETTİ

  ASELSAN tarafından üretilen "Kaplan İnsansız Kara Aracı", yüksek hareket kabiliyetine sahip. Kontrol konsoluyla uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılan robot, yeni nesil ürün olma özelliği taşıyor. Uluslararası çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebiliyor.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #3

  ZORLAYICI ŞARTLAR İÇİN HAZIR HALE GELDİ

  Kaplan'ın kontrol konsolu, arayüzleri sayesinde kullanıcıya zor durumlarda destek vererek iş yükünü hafifletecek ve durum farkındalığını artıracak şekilde tasarlandı. Bu yeni nesil aracın donanımı güvenilir, denenmiş, askeri standartlarda ürünlerden seçildi, tüm sistem kapsamlı çevre şartları testlerinden geçirilerek zorlayıcı şartlar için kullanıma hazır hale getirildi.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #4

  BİRÇOK GÖREVDE KULLANILABİLİR

  Kaplan, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde de kullanılabiliyor.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı -GALERİ

  BOMBA İMHAYA ÖZEL EKİP

  Öte yandan Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü bünyesinde KBRN eğitim alan özel ekipler de görev yapmaya başladı. Şüpheli paketlerdeki olası patlayıcıların KBRN özelliğini taşıması durumunda bu ekipler devreye giriyor.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #5

  ABD'DE EĞİTİM ALDILAR

  Özel kıyafetlerini giyen ekipler aldıkları tedbirlerin ardından KBRN özelliği bulunan patlayıcıya müdahale ediyor. ABD'de de eğitim alan bu uzmanlar, yurt genelindeki bazı illerde de görev yapmaya başladı.

  Bomba imha robotu kaplan birçok kente dağıtıldı #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir