Euro
9.3618
0.28%
Dolar
7.8282
0.03%
Altın
449.67
0.59%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
150.442
3.78%
10ºC
İstanbul
Yağmur 10 C

  BTK başkanı: Baz istasyonu şehir efsanesi haline geldi

  BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Çevre ve İnsan Sağlığı Sempozyumu açılışında baz istasyonları hakkında konuştu
  • 07.12.2012 - 12:59
  BTK başkanı: Baz istasyonu şehir efsanesi haline geldi

  BTK başkanı: Baz istasyonu şehir efsanesi haline geldi #1

  Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, mobil haberleşmenin baz istasyonları ile sağlandığını, bunun vatandaşa iyi anlatılması gerektiğini belirtti. Baz istasyonu konusunun şehir efsanesi haline getirildiğini açıklayan Acarer, "Herkes bir şeyler konuşuyor ama kimse gerçekleri anlamak istemiyor. Baz istasyonu konusu şehir efsanesi haline geldi" dedi.

  BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Rixos Otel'de düzenlenen ''Çevre ve İnsan Sağlığı'' sempozyumunda yaptığı açıklamada, mobil haberleşmenin başladığı tarihten bu yana baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı etkisi olduğuna ilişkin, bugüne kadar ispatlanmış hiçbir bilimsel veri olmadığını belirtti.

  2.000 Volt/metrelik bir manyetik alana uzun süre maruz kalındığında vücut sıcaklığının 1?C yükseldiğinin gözlemlenmesinden dolayı Avrupa'da, bu değerin 50'de biri olan, 41 Volt/metrenin güvenli üst sınır olarak kabul edildiğini belirten Acarer, "Buna karşılık Türkiye'de ise bu güvenli sınır değer Avrupa'dakinin 4'te biri kadar, yani 10 Volt/metre olarak uygulanıyor" diye konuştu.

  ''NİYE BU KADAR GÜNDEME GELİYOR''

  BTK tarafından yapılan elektromanyetik alan ölçümlerinin yaklaşık yüzde 85'inin 2-3 Volt/metre değerleri arasında olduğunu açıklayan Acarer, "Bu konuda endişelenmemizi gerektirecek bir şey yok. Ölçüm sonuçları ve bilimsel çalışmalar zararı olmadığını söylerken baz istasyonlarından neden bu kadar korkuluyor, bu konu niye bu kadar gündeme geliyor anlamakta zorlanıyoruz" dedi.

  Cep telefonları ile baz istasyonlarının ayrılmaz parçalar olduğuna değinen BTK Başkanı Acarer, "İnsanlar evde cep telefonlarını unuttuklarında cüzdanlarını unuttuklarından daha fazla üzülüyorlar. Günümüz bilişim çağında artık mobil iletişimsiz bir hayat düşünülemez oldu. O zaman baz istasyonu olmadan cep telefonunun, cep telefonu olmadan da baz istasyonunun bir işe yaramayacağını artık anlamak ve kabul etmek zorundayız. Baz istasyonundan vazgeçildiğinde cep telefonundan da vazgeçilmiş olacak'' şeklinde konuştu.

  ''CEP TELEFONUNUZLA GÖRÜŞME SAĞLAYAMAYACAKSINIZ''

  Medyada vatandaşlara yöneltilen baz istasyonlarıyla ilgili soruların yanlış bir biçimde yönlendirildiğini ifade eden Acarer, insanlara 'baz istasyonları şehir dışına çıkartılsın mı' diye sormak yerine 'baz istasyonları şehir dışına çıkartıldığında cep telefonunuz ile görüşme gerçekleştiremeyeceksiniz. Bu durumda da baz istasyonlarının şehir dışına çıkartılmasını ister misiniz' diye sorulması gerektiğini, kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

  ANKARA SINIR DEĞERİN ÇOK ALTINDA ÇIKTI

  Ankara'daki ölçümler hakkında da bilgi veren Acarer, Ankara'daki ölçümlerin, Türkiye'nin genelindeki ölçümlerle aynı seviyede olduğunu bildirdi. Türkiye'nin yüzde 98'lik bölümünde 0-3 Volt/metre arasında ölçüm değeri gördüklerini anlatan Acarer, kalan yüzde 2'lik bölümde ise 3 ila 9 Volt/metre arasında ölçüm aldıklarını, yapılan ölçümlerin tamamının güvenli üst sınır kabul ettikleri 10 Volt-metrenin altında kaldığını belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir