Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  BTK'dan cihazlarla ilgili önemli karar

  BTK, cihaz temini içeren taahhütlerde işletmecinin de cihazın ayıbından sorumlu olmasına karar verdi.
  • 14.01.2013 - 13:33
  BTK'dan cihazlarla ilgili önemli karar

  BTK dan cihazlarla ilgili önemli karar #1

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde, Taahhütlerde Yer Alan Cayma Bedelleri ile ilgili kurul kararı yayımlandı.

  Buna göre, FCT kullanımına ilişkin olarak kararlaştırılan cezai şartlar saklı kalmak kaydıyla abonelik sözleşmesine ek nitelikte hüküm ve şartlar ihtiva eden taahhütname, kampanya katılım formu, sözleşme gibi belgelerde bulunan cayma bedeli gibi ödemelerin, taahhüde aykırılığın oluştuğu döneme kadar aboneye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalması, ancak aboneden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak abone lehine olan tutar esas alınacak.

  CİHAZIN AYIBINDAN SORUMLU OLACAK

  Cayma bedeline konu olan cihaz bedellerinin, indirimlerin ve sağlanan diğer faydaların taahhütnamenin yürürlüğe girdiği tarihteki bedelleri, taahhüt verilmesi sebebiyle sağlanan ek faydaların tutarını açıkça gösterecek biçimde, koyu harflerle belirtilecek. Cihaz temini içeren taahhütlerde işletmeci de cihazın ayıbından sorumlu olacak.

  DEĞİŞİKLİK YAPILAMAYACAK

  Taahhütnamelerin, yürürlüğe girdiği günden yürürlükten kalkacağı güne kadar kolay erişilebilir bir şekilde işletmecilerin internet sitelerinde yayımlanacak.
  Bu Kurul kararının yürürlük tarihini takiben abone ile işletmeci arasında akdedilecek taahhütnamelere ilişkin olarak taahhüt süresi boyunca, belirlenen tarifeler, hizmet şartları gibi tüm hususlar dahil, sözleşme/taahhüt şartlarında ''açık ve somut bir şekilde abone lehine olmayan'' hiçbir değişiklik yapılamayacak.

  BİLGİ VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ

  BTK'nın, Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği Kapsamında İşletmecilerin Kuruma Bilgi Verme Yükümlülüğü'ne ilişkin kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Görüş Bildir