Petrol
96.03
2.54%
Euro
18.2483
-0.16%
Dolar
18.064
0.65%
Altın
1.019
0.24%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
426.630
0.40%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Çin Twitter'ına kimlikle girilebilecek

  Pekin şehir yönetimi, Weibo'yu kullananların önceden kimlik bilgilerini kaydettirmesini zorunlu kıldı.
  • 17.12.2011 - 10:47
  Çin Twitter'ına kimlikle girilebilecek

  Çin Twitter ına kimlikle girilebilecek #1

  Pekin şehir yönetimi aldığı kararla Çin'in mikro-blog platformu Weibo'yu kullanacak kişilerin kimlik bilgilerini kaydettirmelerini zorunlu hale getirdi. "Twitter'in Çincesi" olarak tanınan Weibo son dönemlerde Çin'de hükümet ya da yetkililere yönelik eleştirilerin yayıldığı en önemli ortamlardan biri olarak dikkat çekiyor.

  Pekin yönetiminin kararıyla mikro-blog sistemini kullanmak isteyenler isim ve soyadlarını kaydettirmek zorundalar. Weibo'yu hâlihazırda kullanan kişilere ise kimlik bilgilerini bildirmeleri için üç ay süre tanındı.

  Çinli yetkililer yeni düzenlemenin amacının internet üzerinden yayılan yalan haberleri ve söylentileri engellemek olduğunu savunuyorlar

  Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden medya uzmanı Liu Ruisheng, Weibo'nun yanlış kullanımının yaygın olduğunu doğruluyor. China Youth Daily gazetesine konuşan Ruisheng, kimliği belli olmayan kullanıcıların sorumsuz bir şekilde asılsız haberler yaydıklarını ve bu sebeple gerçek isimlerin kaydedilmesi uygulamasının yerinde olduğunu düşünüyor.

  UYGULAMA PEKİN'LE SINIRLI

  Pekin emniyeti ve iletişim yetkilileri tarafından alınan yeni uygulama hemen yürürlüğe girecek. Buna göre Pekin'de kayıtlı internet siteleri 16 maddelik yeni mevzuata uymak zorunda olacaklar. Bu maddelerden biri Wiebo kullanıcılarının kimlik bilgilerinin sisteme kaydedilmesini zorunlu kılıyor. Düzenleme öncesinde kullanıcılar bilgilerini isterlerse kaydettiriyorlardı.

  Ülkede en yaygın iki Weibo sitesi olan Sina ve Sohu, Pekin merkezli olduklarından yeni düzenlemeye uymak durumunda kalacaklar. Sina'nın Çin ve ülke dışında kayıtlı 200 milyon kullanıcısı bulunuyor.

  Çin'deki üçüncü en yaygın mikro-blog sitesi ise güneydeki Şenzen kentinde kayıtlı olan Tencent. Yeni düzenleme yalnızca Pekin'i kapsamakta.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir