Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.000
-0.57%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C
  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı

  Kriptolu telefonların nasıl dinlendiğine yönelik ayrıntılar ile devletin zirvesinin kullanacağı yeni telefonların görüntüsüne ulaşıldı.
  • 22.01.2015 - 06:30

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı #1

  TÜBİTAK, yeni kriptolu telefonların adını “C-Verteks” olarak belirledi. Prototipi hazırlanan telefonlardan 500 adet üretilecek.

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı #2

  TÜBİTAK 154 TELEFONU İNCELEDİ

  Habertürk'te yer alan habere göre; telefonların, dış yüzeyi ve bataryası yurtdışında; elektronik aksamı Türkiye’de üretiliyor. Dinlemelerin ortaya çıkması üzerine TÜBİTAK, 5’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait olmak üzere devletin zirvesinin kullandığı 154 adet telefonu toplayarak inceledi. TÜBİTAK’ın saptamalarına göre; 154 telefonun IMEI numaraları liste halinde doğrudan TİB’e gönderildi. IMEI numaraları üzerinden TİB’deki 4 kablo ile 4 operatöre bağlantısı olan “hitap bilgisayarı” üzerinden dinleme süreci başlatıldı.

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı #3

  SMS ÖZELLİĞİ KAPATILDI

  Kriptolu telefonlar, Selam Tevhid Örgütü gibi illegal örgüt adları kullanılmadan doğrudan IMEI numaraları girilerek dinlendi. Kriptolu telefonlar, her görüşmede ayrı şifre oluşturduğu için dinlenemiyor. Telefonlara her bir şifreli görüşmenin anahtarını üreten yazılım yüklendi.TÜBİTAK, kriptolu telefonlara atılan SMS’lerle korsan yazılım yüklendiğini tespit etmesi nedeniyle SMS özelliğini iptal etti.

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı #4

  Devletin zirvesinin yeni kriptolu telefonu C-Verteks tanıtıldı #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir