Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.044
-1.50%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Diyanet: İnternetten izinsiz program indirmek caiz değil

  Diyanet İşleri Başkanlığı, internetten program, yazılım, kitap, müzik indirme ve bunları kullanmanın dinen caiz olmadığını söyledi.
  • 27.01.2015 - 10:24
  Diyanet: İnternetten izinsiz program indirmek caiz değil

  Diyanet: İnternetten izinsiz program indirmek caiz değil #1

  Diyanet İşleri Başkanlığı'na sık yöneltilen "İnternetten program, yazılım, kitap, müzik ve benzeri şeyleri indirmek ve bunları kullanmak helal midir?" sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu, fetva ile yanıt verdi.

  KUR'AN VE HADİSTEN ÖRNEKLERLE YANIT

  Yanıtta, başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranışın kul hakkı sorumluluğunu gerektirdiği belirtilirken şöyle denildi:

  "Bu sorumluluk ise, söz konusu hak sahibine iade edilmedikçe veya helallik alınmadıkça ortadan kalkmaz. İslam emeğe büyük değer verir, haksız kazanca karşı çıkar. Kuran-ı Kerim’de: ‘İnsan için ancak çalıştığı vardır.’ Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Bunlardan birinde ‘Hiçbir kimse, elinin emeği ile kazandığını yemekten daha hayırlı bir kazanç yememiştir. Allah’ın Peygamberi Davud da kendi elinin emeğini yerdi’ buyurmuşlardır.

  CAİZ DEĞİLDİR

  Teknolojinin geliştiği, insan emeğinin çok değişik şekil ve ortamlarda tezahür ettiği günümüzde aynı ölçüde hak ve emek ihlalleri söz konusu olmaktadır. Bu hak ihlalleri elektronik ve bilgisayar dünyasında da yaşanmaktadır. Bu tür haksız davranışlar sadece bireylerin hakkını gasp etmekle kalmayıp, aynı zamanda, o alanlarda emek harcayan insanların yeni ürünler üretme konusundaki şevkini kırmakta, bu da geniş anlamda kamu hakkı ihlaline dönüşmektedir. Bu sebeple birer emek mahsulü olarak internet ortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmak caiz değildir."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir