Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.5468
0.00%
Dolar
18.5628
-0.05%
Altın
1.033
0.29%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.757
3.70%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C
  Dream Chaser NASA'ya teslim edildi

  Dream Chaser NASA'ya teslim edildi

  Dream Chaser, testlere başlamak üzere NASA'nın California'nın Edwards Dryden Uçuş Araştırma Merkezi'ne teslim edildi.
  • 21.05.2013 - 17:25

  Dream Chaser NASA ya teslim edildi #1

  Türk girişimciler Fatih ve Eren Özmen çiftinin sahip olduğu Sierra Nevada Corporation tarafından uzaya gönderilecek ilk ticari uzay mekiği olarak geliştirilen Dream Chaser, testlere başlamak üzere NASA'nın California'nın Edwards Dryden Uçuş Araştırma Merkezi'ne teslim edildi.

  NASA'nın ticari araç programı (Commercial Crew Program) uyarınca geliştirilen Dream Chaser, Amerikan topraklarından uzaya gönderilecek ticari araçlardan biri olacak.

  Programın amacı insanların güvenli ve uygun fiyata Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzaya erişimi sağlamak olarak belirlenmişti. NASA'daki testlerde mekiğin bir helikoptere bağlı olarak ve serbest uçuşta nasıl hareket ettiği, frenlerinin nasıl çalıştığı, tekerlerinin güvenirliliği konuları kapsayacak.

  Dream Chaser NASA ya teslim edildi #2

  BU YIL İÇİNDE TESTLERE BAŞLAYACAK

  Mekik bu yıl içinde serbest uçuş testlerine de başlayarak iniş sırasındaki aerodinamiği teste tabii tutulacak. Testlerde ayrıca uzay mekiğindekilerin farklı atmosfer ortamlarında nasıl bir navigasyon performansı sergileyecekleri gözlemlenecek.

  NASA, Sierra Nevada Corporation şirketinin yanı sıra Commercial Crew Programı'nda Space Exlploration Technologies (SpaceX) ve Boeing ile birlikte uzaya ticari mekik gönderme projesi üzerinde birlikte çalışıyor. NASA tarafından desteklenen üç şirketin özel geliştirdikleri mekik sayesinde uzaya ticari insan uçuşlarının başlaması planlanıyor.


  Görüş Bildir