Euro
9.9807
0.01%
Dolar
8.405
0%
Altın
489.12
0.01%
Borsa
1.409
0.65%
Bitcoin
324.499
-1.38%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Edward Snowden yaptıklarından pişman değil

  NSA’nın izleme ve dinleme aktivitelerini ortaya çıkaran Edward Snowden, pişman olmadığını söyledi.
  • 12.03.2014 - 09:50
  Edward Snowden yaptıklarından pişman değil

  Edward Snowden yaptıklarından pişman değil #1

  Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarından Edward Snowden, hükümetin etik dışı dinleme ve izleme aktivitelerine dair binlerce gizli dosyayı ortaya çıkarmış ve tüm dünyanın dikkatini dijital gizlilik konusuna çekmeyi başarmıştı.

  Yedi proxy sunucusu üzerinden şu an sığınmakta olduğu Rusya'dan, Teksas'ta düzenlenen SXSW etkinliğine katılan Snowden, konuşmasını ABD Anayasası'nın birinci maddesini gösteren bir arka plan önünde yaptı.

  'TÜM DÜNYA YARARLANDI'

  Ortaya çıkardığı gizli faaliyetler hakkında, "Halk yararlandı, devlet yararlandı, tüm dünya yararlandı. Ben ABD Anayasası'nı desteklemeye ve korumaya yemin ettim fakat gördüğüm şey anayasının ihlal edildiğiydi." diyen Snowden, pişman olmadığının ve yaptığı şeye inandığının altını çizdi.

  Snowden konuşmasında, dijital servis sağlayıcılarına da seslendi ve insanların dijital iletişimlerinin şifrelenmesi gerektiğini belirterek, Silikon Vadisi'nden bu konuya odaklanmasını istedi.

  Belgelerin ortaya çıktığı günden bu yana büyük yol kat edildiğini belirten Snowden, SXSW etkinliğine Rusya'nın bilinmeyen bir bölgesinden katıldı ve ABD Hükümeti tarafından takip edilememek için konuşmasını yedi farklı proxy sunucunun ardından gerçekleştirdi. Bu nedenle de bağlantı bir hayli sorunluydu.

  Snowden birçok ABD vatandaşı tarafından vatan haini olmakla suçlanırken, daha büyük bir kitle tarafından ise kahraman olarak anılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir