Euro
9.5105
-0.07%
Dolar
7.8473
-0.18%
Altın
461.19
-0.2%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
149.000
0.55%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C

  Facebook kafa kesme görüntüleri yayınlayacak

  Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, çok tartışılacak bir karar aldı.
  • 22.10.2013 - 11:25
  Facebook kafa kesme görüntüleri yayınlayacak

  Facebook kafa kesme görüntüleri yayınlayacak #1

  Facebook, kısa bir süre önce yasakladığı kafa kesme içerikli video görüntülerine sessiz sedasız yeniden yer vermeye başladı. BBC’nin dün yer verdiği haberin ardından açıklama yapan Facebook, ‘kafa kesme eylemi içeren video ve fotoğrafların, kullanıcılar tarafından kutlama değil ama kınama amaçlı konması halinde yasaklanmayacağını’ açıkladı.

  KINAMA AMAÇLI İSE SORUN YOK

  Şirketten yapılan açıklamada, 'Facebook, uzun süredir kullanıcıların tecrübelerini paylaştıkları bir ortam oldu. Özellikle insan hakları ihlallaleri, terör eylemleri ve diğer şiddet olaylarıyla bağlantılı olayla paylaşımlarda öne çıktı' denildi. Açıklamanın devamında, 'Kullanıcılar, şiddet eylemlerine ait videoları kınama amaçlı paylaşıyor. Eğer bu görüntüler kutlanıyor veya paylaşımları teşvik ediliyor olsaydı, başka türlü davranırdık' ifadesi kullanıldı.

  TEHDİTLER YASAKLANMIŞTI

  BBC’nin dün yer verdiği haberde, Facebook kullanıcılarının Meksika’da yaşanan bir cinayete ait videonun gösterilmesi hakkında bulunduğu şikayet dile getirildi. Facebook, 2013 başlarında şiddet içerikli videoları geçici olarak kaldırma kararı almıştı. Ayrıca, tehdit, nefret söylemi ve cinsellik içeren paylaşımlar yasaklanmıştı. Geçmişte belli suçlar işlemiş kişilerin Facebook’ta profil açmasına izin verilmezken, ‘sadist zevkler’ amaçlayanlara karşı da yasak getirilmişti. Öte yandan 18 yaş altı gençlerin profillerinin yabancılar tarafından görülebilmesine izin veren sosyal ağ, siber zorbalık sorunlarına karşı da önlem almış değil.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir