Euro
10.7637
0.16%
Dolar
9.2903
0.32%
Altın
524.89
0.31%
Borsa
1.413
0.28%
Bitcoin
567.053
0.63%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Facebook reklam boykotu her geçen gün büyüyor

  Facebook'a yapılan reklam boykotuna yeni şirketler dahil oldu. Sosyal medya devinin ne kadar zarara uğrayacağı ise önümüzdeki süreçte belli olacak.
  • Haber Merkezi
  • 22.07.2020 - 15:43
  • Güncelleme : 22.07.2020 - 15:43
  Facebook reklam boykotu her geçen gün büyüyor

  Donald Trump’ın şiddet içeren söylemlerini aynen kullandığı için eleştiri oklarının hedefi haline gelen Facebook, başlatılan boykot kampanyasıyla birçok şirketin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı..

  Sivil toplum kuruluşları, Facebook’a reklam verilmemesi için #StopHateforProfit (Kâr için nefreti durdur) kampanyasını başlattı ve birçok şirket bu kampanyaya katılarak Facebook reklamlarını durdurma kararı aldı.

  Facebook reklamlarını durduran şirketler arasında PlayStation, Coca-Cola, Honda, Verizon, Starbucks ve Microsoft gibi devler yer alıyordu.

  BOYKOTA YENİ ŞİRKETLER KATILDI

  Yeni gelen bilgilere göre başlatılan reklam boykotu büyümeye devam ediyor. Walmart, McDonald's ve Geico gibi şirketlerin de Facebook'tan reklamlarını çektiği belirtiliyor.

  zurkerberg

  FACEBOOK BÜYÜK PARALAR KAYBEDİYOR

  Walmart, geçtiğimiz yıl Facebook'a 145 milyon dolarlık reklam vermişti. Facebook'un son haftalarda kaybettiği 9 şirketin toplam reklam bütçeleri ise 335 milyon dolar olarak açıklandı.

  Facebook'un 2019’da gelirinin yüzde 98’ine denk gelen 69.7 milyar doları reklamlardan elde ettiğini düşünürsek, büyüyen boykot kampanyası da şirkete ağır darbeler vurabilir.

  ZUCKERBERG OLDUKÇA RAHAT

  Mark Zuckerberg, yaşanan boykotun, Facebook’a reklam veren 8 milyon reklamverenin sadece küçük bir kısmını içerdiğini ve bu nedenle gelirlerinde fazla bir azalma olmadığını belirtti.

  FA EBOOK

  Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Uygulanan boykotla teknik olarak tehdit ediliyoruz. Ancak şimdi geri adım atarsak teslim olacağız. Önümüzdeki süreçte bu tarz olaylarla daha sık karşılaşabiliriz, ancak boyun eğme gibi bir niyetimiz yok." ifadelerini kıllanmıştı.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir