Dolar
6.9456
-0.1021%
Euro
8.2184
0.3234%
Altın
1976.4
-0.0212%
Borsa
1127.96
0.094%
G. Altın
440.978
-0.1754%
Bitcoin
78158.66
-1.3842%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Facebook Yandex'i bloke etti

  Facebook, Rusya'nın Google'ı olarak bilinen ve arama motoru piyasasında giderek adını duyuran Yandex'e erişimi kesti.
  • 27.01.2013 - 22:15
  Facebook Yandex'i bloke etti

  Facebook Yandex'i bloke etti #1

  Teknoloji dünyasında şaşkınlık yaratan gelişmenin, Facebook tarafından kendi arama hizmetlerini korumak için alındığı düşünülüyor. Facebook böylece 24 saat içinde Twitter'ın Vine uygulaması da dahil iki hizmeti bloke etmiş oldu.

  FACEBOOK'TAN YANDEX'E BLOK

  Apple cihazlarında kullanılan iOS işletim sistemi için henüz dün 'Wonder' adı verilen bir sosyal arama uygulaması sunan Yandex, Facebook'tan beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Yandex, Facebook'un iki hafta önce sunduğu 'Grafik Araması' hizmetinin aksine, Wonder'ın arama motorundan çok bir kişisel asistan olduğunu belirtti ancak boykot edilmekten kurtulamadı.

  TechCrunch sitesinin verdiği habere göre, Wonder dün hayata geçmesinin birkaç saat ardından Facebook tarafından bloke edildi. Facebook'un sahip olduğu veriyi kullanmak konusundaki hassasiyeti ortaya koyan gelişmenin ardından, Yandex avukatları devreye girerek Wonder'a erişimin kesilmemesini istedi ancak karar değişmedi. Grafik Araması sayesinde 1 milyar kullanıcının oluşturduğu 1 trilyon bağlantı üzerinden her türlü aramanın yapılmasını mümkün kılan Facebook, Yandex ile aralarındaki politikanın belirlenmesi için Rus şirketle görüşeceklerini belirtti.

  WONDER NE İŞE YARAR?

  Apple kullanıcılarının mobil cihazları üzerinden Facebook üzerinde kullanabilmeleri için geliştirilen Wonder, sadece 3 saat hayatta kalabildi. Uygulama, Instagram, Foursquare, Twitter ve Facebook üzerinde arama yapılmasını sağlıyordu. Tıpkı Facebook'un sunduğu Grafik Araması gibi, uygulamada "Arkadaşlarımın Çin yemeği yediği restoranlar neresi?" gibi esnek ve sınırsız arama yapılmasını sağlayan Wonder, hayata geçmeden Facebook'la ters düştü. Yandex, Wonder'ın Facebook tarafından yasaklanmasını engellemek için uygulamanın 'sadece mekanlar, müzik ve haberler hakkında soru sorulduğu bir hizmet olduğunu' ifade etti.

  Yandex, yaptığı açıklamada, Facebook içinde bir arama motoru olmadıklarını, böylece sosyal medya ağının politikasını ihlal etmediklerini öne sürdü. Facebook, hiçbir üçüncü partiye izin vermeden, verilerinin bir arama motoru veya rehber aracılığıyla kullanılmasına izin vermiyor.

  Görüş Bildir