Petrol
114.16
2.74%
Euro
17.5851
0.66%
Dolar
16.348
-0.10%
Altın
973.77
-0.10%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
486.096
-0.25%
21ºC
İstanbul
Hafif yağmur 21 C

  Fikri Işık: İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın sivillere yönelik kriptolu telefon projesini yürüttüğünü bildirerek, "İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek" dedi.
  • 10.09.2014 - 14:09
  Fikri Işık: İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek

  Fikri Işık: İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek #1

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlenmesinin ardından yeni kriptolu telefonlar hazırlandığını belirtti.

  YENİ NESİL KRİPTOPLU TELEFON İÇİN YENİ ÇALIŞMA

  Yazılımı ve donanımı değiştirilen yeni kriptolu telefonların yılbaşında devletin üst yöneticilerine dağıtılacağını açıklayan Işık, yılbaşından sonra devlet yöneticileri için "yeni nesil" kriptolu telefonlar için yeni bir çalışma başlayacağını kaydetti. Bakan Işık, hukuksuz dinlemelerin bir örgütün işi olduğunu ifade ederek, kripto yazılımını yapanla dinlemeyi yapanın örgütsel işbirliği olmadan dinlemesinin mümkün olmadığını belirtti. Bakan Işık, hukuk devletinde yasadışı dinlemeyi kimsenin mazur ve meşru gösteremeyeceğini vurguladı.

  SİVİLLERE KRİPTOPLU TELEFON

  Gündelik hayatta kullanılan cep telefonlarının dinlenilmemesine yönelik güvenlik tedbirlerinin olmadığını belirten Işık, kriptolu telefonların ise güvenlikli olduğunu ifade etti.

  Fikri Işık: İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek #2

  "İSTEYEN KRİPTOPLU CEP TELEFONU KULLANABİLECEK"

  Sivillerin özellikle de ticari şirketlerin güvenli görüşme için kriptolu görüşmeleri tercih ettiğini aktaran Bakan Işık, "TÜBİTAK’ın sivil kullanıma yönelik cihaz üretim çağrısını çok önemsiyoruz. Herkesin kolaylıkla dinleyemeyeceği bir yapı oluşturmak istiyoruz. Buna yönelik olarak TÜBİTAK bir çalışma başlattı. Hiçbir iletişim yüzde 100 güvenli değildir. Buna karşılık, en güvenli görüşmeler kriptolu telefonlarla yapılıyor. Sivillerin talebiyle bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. İsteyen kriptolu cep telefonu kullanabilecek" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir