Euro
9.4482
-0.07%
Dolar
7.8242
-0.09%
Altın
456.49
-0.07%
Borsa
1.325
3.25%
Bitcoin
150.247
-0.53%
6ºC
İstanbul
Sağanak yağış 6 C

  Foxconn PS4'ün yapımında öğrenci çalıştırıyor

  Apple’ın montajcısı olarak tanınan Tayvanlı parça üreticisi Foxconn, yeni bir skandala karıştı.
  • 12.10.2013 - 15:41
  Foxconn PS4'ün yapımında öğrenci çalıştırıyor

  Foxconn PS4 ün yapımında öğrenci çalıştırıyor #1

  Oyunseveler, Kasım ayında Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde satışa sunulacak PlayStation 4 konsollarını bekliyor. Çin basını ise konsolun montajını yapan Foxconn'un talepleri karşılamak için öğreci çalıştırdığını belirtti.Hong Kong'ın Oriental Daily gazetesine göre, Xi'an Teknoloji Enstitüsü'nün bilişim teknolojileri mühendisliği programında yer alan öğrenciler, Foxconn'un üretim hatlarında çalıştırılıyor.

  MEZUN OLMAMAKLA TEHDİT EDİLİYOR

  Venture Beat sitesinin haberine göre, öğrencilerin Foxconn'un Yantai fabrikasında çalışmaları, 4-6 kredilik derse karşılık geliyor. Öğrenciler üretimde yer almayı reddetmeleri halinde mezun olamamakla tehdit ediliyor.

  Öğrencilerin bağlı olduğu enstitü staj eğitimi sunsa da, Çin basını fabrikada yapılan üretimin eğitimle bağlantılı olmadığını öne sürdü. Finans öğrencilerine bile montaj yaptırıldığını belirten Oriental Daily, Foxconn'un asıl iş alanı olan dağıtım ve nakliyatla bağlantılı bir eğitim yapılmadığını belirtti.

  SKANDALLARIN SONU GELMİYOR

  Foxconn, son derece düşük ücretler, bakımsız yatakhaneler, kalitesiz yemekler ve işçilerin sağlık ve güvenliğini tehdit eden fabrikalarıyla birçok defa dünya basınına konu olmuştu.

  Zhang Tingzhen adındaki işçi Çin'in Şenzen kentindeki Foxconn fabrikasında tavandaki bir spot lambasını tamir etmeye çalışırken yüksek gerilime kapıldı. Elektrik çarpmasının etkisiyle dört metre yükselikten düşen Zhang'ın beyni çarpma sonucu ağır hasar gördü. Bugüne kadar beş ameliyat geçiren 26 yaşındaki işçi, şu an bulunduğu hastaneyi terk edebilecek durumda değil. Ancak Foxconn, Zhang'ın bulunduğu hastaneyi terk etmesi gerektiğini öne sürüyor.

  Foxconn, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, 'iddialar hakkında iç soruşturma başlatılacağını ve gereken önlemlerin en kısa zamanda alınacağını' belirtti. Çalışanları çok zor şartlar altında çalıştırdığı ve işçi haklarını çiğnediği için uluslararası baskı altında kalan Foxconn, birçok yeniliğe gitse de adını skandallardan uzak tutamıyor. Şirketin, geçtiğimiz yıl benzer bir programda 16 dolar karşılığında öğrenci çalıştırdığı ortaya çıkmıştı. Foxconn, bu yıl içinde çocuk işçi çalıştırıldığını da itiraf etmiş ve özür dilemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir