Petrol
112.86
1.69%
Euro
17.5955
0.39%
Dolar
16.6187
0.56%
Altın
975.91
0.73%
Borsa
2529
0.00%
Bitcoin
350.138
-2.41%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Geleceğin sporu ‘Drone yarış ligi’ başlıyor

  Geleceğin sporu ‘Drone yarış ligi’ başlıyor

  Kullanım alanları günden güne genişleyen drone’ların (insansız hava aracı) artık yarışları da düzenleniyor.
  • CHA
  • 27.01.2016 - 08:53

  drone

  Dünyanın dört bir yanında nefes kesen karşılaşmalar için kaçak olarak düzenlenen turnuvaların yerini artık yasal ve büyük çapta organizasyonlar almaya başladı.

  Bunlardan birisi de, ABD merkezli spor ve medya şirketi DRL tarafından bu yıl düzenlenecek olan Drone Racing League (Drone Yarış Ligi) küresel şampiyonası.

  6 YARIŞLIK BİR SEZON OLACAK

  Yarışmalar ilk etapta ABD’nin Los Angeles şehrindeki bir alışveriş merkezinde, Miami’deki bir stadyumda, Detroit kentinde, Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde ve Mexico City’de gerçekleştirilecek. Belirlenecek son etap ile toplam 6 yarışlık bir sezon oluşturulacak. Drone’lar, pilotların taktığı 3 boyutlu gözlükler ve kumandalarla kontrol edilecek.

  FORMULA 1 VE NASCAR HEYECANINI YAŞATACAK

  DRL’in kurucusu ve CEO’su Nicholas Horbaczewski, konu hakkında Wired dergisine yaptığı açıklamada, “Bu, gerçek görsellik, gerçekten 3 boyutlu, çekici ve süratli. Sıradan yarışların tüm özelliklerini 3 boyutu olarak içinde barındırıyor. Bilim kurguyu ve video oyunlarını gerçek hayata getiriyoruz. Bence bunu yapabiliriz. Üzerinde kameralar olan, uçan robotlardan bahsediyoruz. Bence bu oldukça havalı” ifadelerini kullandı.

  DRL yarışlarında Formula 1 ve NASCAR yarışlarını aratmayacak aksiyon ve heyecanı izleyicilere yaşatmak hedefleniyor. Horbaczewski’ye göre 5 yıl içerisinde televizyonlarda Drone yarışlarının canlı yayınlarını izliyor olacağız.

  Drone‘lar artık hayatın her yerinde kendini gösteriyor. Sadece eğlence amaçlı değil, profesyonel kameramanlıkta ve güvenlik sektöründe büyük önem kazanan harika cihazlar, yarış furyasıyla da karşımızda. Pazar araştırmaları firması Frost & Sullivan, 2020’ye kadar drone dünyasının 4,4 milyar dolarlık bir sektör olacağını haber veriyor. 
  Geleceğin sporu ‘Drone yarış ligi’ başlıyor #2

  Geleceğin sporu ‘Drone yarış ligi’ başlıyor #3

  Geleceğin sporu ‘Drone yarış ligi’ başlıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir