Euro
10.1545
0.37%
Dolar
8.638
0.13%
Altın
493.9
0.33%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
373.835
1.58%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  Google'a istikşafi kelimesi 100 bin kere soruldu

  100 bini aşkın vatandaş, arama motoru Google'da “İstikşafi nedir?” sorusuna yanıt aradı.
  • 09.08.2015 - 05:54
  Google'a istikşafi kelimesi 100 bin kere soruldu

  Google a istikşafi kelimesi 100 bin kere soruldu #1

  7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Lideri ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koalisyon görüşmelerinde yaptığı öneriyle Türkiye’nin gündemine giren “istikşafi” kelimesi, vatandaşın da büyük ilgisini çekti.

  GOOGLE'A 100 BİN KERE SORULDU

  Vatandaş, bu sözcüğün ne anlama geldiğini öğrenebilmek için arama motorlarına başvurdu. Google’un arama trendlerine göre “istikşafi”, vatandaşlar tarafından on binlerce kez arandı. Bu sözcüğü merak eden vatandaşlar internette arama motorlarına, “İstikşafi nedir?”, “İstikşafi ne demek?” gibi sorular yöneltti.

  Google a istikşafi kelimesi 100 bin kere soruldu #2

   

  TDK YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

  Türk Dil Kurumu (TDK) yetkilileri, “istikşaf” sözünün Arapça “keşf”ten türediğini belirterek TDK tarafından yayımlanan sözlüklerde sözcüğün bu şekilde geçtiğini ve “keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma” gibi anlamlar içerdiğini kaydetti. Sözün “istikşafi” biçiminin geçmiş dönem ve günümüz Osmanlıca sözlüklerinde geçmediğini belirten yetkililer, şunları söyledi:

  "Bugünlerde gündeme ilişkin konularda sıkça geçen ‘istikşafi görüş- meler’ gibi tamlamalardaki ‘istikşaf” ve ‘istikşafi’, benzer durumlarda yaygın kullanılan İngilizce ‘exploratory’ sözünün çevirisi; ‘istikşafi görüşme’ sözü ise ‘exploratory talks’ tamlamasının çevirisidir. Bu durumda ‘istikşafi görüşme’ tamlaması için ‘ön görüşme, araştırma-tanıma görüşmesi’ gibi anlamlar verilebilir"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir