Petrol
112.43
-0.02%
Euro
17.4953
0.62%
Dolar
16.7084
0.42%
Altın
975.26
0.23%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
328.678
-2.17%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Güneş enerjisiyle telefon şarj eden kulaklık

  İskoç tasarımcı Andrew Anderson, güneş enerjisiyle tablet ve telefon şarj edebilen kulaklık geliştirdi.
  • 10.07.2013 - 12:26
  Güneş enerjisiyle telefon şarj eden kulaklık

  Güneş enerjisiyle telefon şarj eden kulaklık #1

  OnBeat isimli kulaklık eğer Kickstarter'da hedeflediği 230,000 Euro'luk yatırımı alabilirse 2014′ün başlarında satışa sunulacak.

  Kulaklığın üst bölümündeki çemberde bulunan esnek güneş pili 0,55 Watt enerji depolayabiliyor. Güneşten elde edilen bu enerji, iki küçük lityum pilde depolanıyor ve buradan da mobil cihaza aktarılıyor. Kulaklık her telefonda bulunan 3,5 mm jak girişine bağlandığı an şarj etmeye başlıyor. Ayrıca daha hızlı şarj olsun isterseniz, kulaklıkta USB yuvası da mevcut.

  İcadıyla ilgili konuşan Anderson, "Hala tasarım ve prototip üzerinde çalışıyoruz" dedi. Kulaklığın asıl albenisi her ne kadar güneş enerjisiyle mobil cihazları şarj etmek olsa da, Anderson kulaklığın ses kalitesi konusunda da iyi olması gerektiğine inanıyor; "Kulaklığı iyileştirmemiz gerekiyor. İnsanlar gürültü önleyici özelliğe sahip olmasını istiyorlar."

  Anderson bu dahiyane fikrin babasına ait olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bu fikir çok basit. Daha önce birilerinin yaptığını düşüneceğin cinsten basit."

  Şu an güneş enerjisiyle telefon şarj eden birçok kılıf satışta ancak bu kılıfların çok kalın ve ağır olması akıllı telefonun cazibesini törpülüyor. Bu nedenle Anderson gibi daha birçok geliştirici alternatif ve benzersiz yenilenebilir enerji prototipleri üzerinde çalışıyor. Mesela yine Kickstarter'da yatırım bekleyen bir proje, kullanıcının yürüyerek mobil cihazını şarj etmesini sağlıyor.

  SEN YÜRÜRKEN TELEFONUN ŞARJ OLSUN

  Anderson ile aynı amacı güden bir geliştirici, ayakkabının içerisine yerleştirdiği pillerle kullanıcıların yürüdükçe mobil cihazlarını şarj etmelerine olanak tanıyan bir buluşa imza attı. Kickstarter'da yatırım bekleyen bu projenin arkasındaki ekip Solepower, prototiplerini Carnagie Mellon Üniversitesi'nde geliştirmiştirler. Onlara göre, 4 ile 8 kilometre yürüdüğünüzde iPhone'un pilini yüzde 100 şarj edebiliyorsunuz.

  Solepower web sitelerinde buluşlarıyla ilgili şöyle bir açıklamaya yer veriyor: "Biz gönülden mucitleriz ve amacımız havalı teknolojileri kullanırken yaşadığımız problemleri çözmek. Ayrıca telefonlarımızın şarjlarının bitmesini durdurmayı geerçekteeeen çok istiyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir