Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.017
2.66%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Güney Kore'de selfie çubuğuna hapis cezası

  Güney Kore, ülkede salgın haline gelen selfie çubuklarının yasa dışı satılmasını önlemek için sert cezalar belirledi.
  • 28.11.2014 - 10:10
  Güney Kore'de selfie çubuğuna hapis cezası

  selfie

  Güney Kore Bilim Bakanlığı, akılı telefonlara monte edilen ve uzaktan selfie çekilmesini sağlayan çubukların yasadışı kullanımını engellemek için harekete geçti. Bluetooth ile zaman ayarı yapmaya gerek kalmadan fotoğraf çekilmesini sağlayan çubukların tescil edilmemiş versiyonlarını kullanan tüketiciler, 27 bin dolar ceza veya 3 yıla kadap hapis cezası alabilecek.

  SELFİE ÇUBUKLARININ  SAYISI ARTTI

  Kararın, kablosuz iletişim için radyo dalgalarından yararlanan çubukların diğer cihazların iletişimini engellememesi için alındığı belirtildi. Hükümet, sayıları giderek artan selfie çubuklarına karşı temkinli yaklaşsa da, uzmanlar çubukların uçak düşüremeyeceğini veya acil yardım çağrılarını bloke edemeyeceğini belirtti.

  TÜKETİCİLER TESCİLİNİ KONTROL EDİYOR

  AFP haber ajansına konuşan Bilim Bakanlığı Merkezi Radyo Yönetimi Ofisi'nden bir yetkili, 'iletişime ciddi bir etkisi olmayacak olsa da selfie çubuklarının düzenlemeye tabi tutulması gereken bir telekomünikasyon cihazı olduğunu' belirtti. Yetkili, birçok tüketicinin alınan karar sonrasında bakanlığı arayarak selfie çubuklarının tescilli olup olmadığını kontrol ettiğine dikkat çekti.

  SELFİE ÇUBUĞU EN ÇOK SATILANLAR ARASINDA

  Güney Kore'de salgın haline gelen selfie çubukları, en çok satılan ürünlerin arasında yer alıyor. AFP'ye konuşan 'Lee' adındaki büfe sahibi, her gün en az 12 selfie çubuğu sattığını belirtti. Sıradan bir selfie çubuğu 5 dolar civarında iken, Bluetooth özelliği bulunanların fiyatı 25 dolara kadar çıkıyor.
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir