Petrol
97.89
1.28%
Euro
18.3739
0.41%
Dolar
17.9421
-0.04%
Altın
1.036
0.49%
Borsa
278
0.00%
Bitcoin
416.102
-4.08%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Güvenli Facebook'un 4 yolu

  Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in fotoğrafları, sosyal ağdaki bir açık nedeniyle geçtiğimiz ay internete sızdırılmıştı.
  • 09.01.2012 - 13:19
  Güvenli Facebook'un 4 yolu

  Güvenli Facebook un 4 yolu #1

  Facebook, başka bir güvenlik sorunu nedeniyle ise Federal Ticaret Komisyonu'na ceza ödemek durumunda kalmıştı. Facebook, güvenlik işlevlerini her geçen gün geliştirse de güvenlik araştırmacılarına göre hala geliştirilmesi gereken alanlar mevcut. Bunun yanı sıra hacker'lar da tabi ki boş durmuyorlar.

  Peki Facebook'da güvenli kalmak için siz ne yapmalısınız? İşte önerilerimiz:

  1. HTTPS şifrelemesini etkin hale getirin

  Facebook artık tüm site üzerinde şifreli HTTPS bağlantısı kurmanıza izin veriyor. Bankaların kullandığı bu güvenlik sistemi, devreye girdiğinde adres çubuğunuzda bir kilit işareti veya yeşil renkle vurgulanıyor.

  Facebook için HTTPS'i etkinleştirmek için, sağ üst köşedeki oka tıklayarak Hesap ayarlarınızı açın. Sol sütundan Güvenlik bağlantısına tıklayın. Şimdi sağ taraftan Güvenli Gezinti'yi etkinleştirin.

  Şifreli sayfaların yüklenmesi biraz daha uzun sürebilir. Ancak özellikle herkese açık yerlerde bu işlevi kullanmalısınız.

  2. Paylaştığınız bilgilere dikkat edin

  Paylaştığınız bilgiler size zararsız gibi görünebilir, ancak hacker'lar bunları değerlendirebilir. Örneğin doğum gününüzü yazmak, bazı sitelerdeki güvenlik sorusunu delmekte kullanılabilir. Diğer bir sitedeki güvenlik sorusunun cevabı, profiliniz içerisinde herkese açık bir şekilde bekliyor olabilir.

  3. Uygulamaları ve oyunları temkinli kullanın

  Geçmişte ortaya çıkan sahte Facebook uygulamalarının kullanıcılara istenmeyen mesajlar gönderdiği ve hesapları ele geçirdiği biliniyor.

  Facebook'un bu konuya yönelik geliştirdiği sistemlerden bir tanesi de Uygulama Şifreleri adı verilen özellik. Bu sayede uygulamanıza oturum açmak için tek kullanımlık şifreler oluşturabilirsiniz. Bu durumda Facebook şifrenizi girmenize gerek kalmaz. Bir uygulama şifresi oluşturmak için Hesap ayarlarınıza, oradan Güvenlik sayfasına gidin. Uygulama Şifreleri'nin yanındaki Düzenle düğmesine basın ve ekrandaki talimatları izleyin.

  Uygulamaları yüklerken, sizden hangi izinleri istediklerini de gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

  4. İşiniz bittiğinde Facebook'tan çıkın

  Facebook'taki işiniz bittiğinde çıkış yapmanız, "beğen" saldırıları gibi saldırılardan sizi korur. Bu tür saldırılar, siz internette gezinirken farkında olmadan bazı içerikleri beğenmenize ve gezdiğiniz siteye dair durum güncellemeleri göndermenize neden olabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir