Euro
15.2398
-0.40%
Dolar
13.5098
0.02%
Altın
800.8390
0.04%
Borsa
1942
1.65%
Bitcoin
499.307
7.58%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  İlk milli İHA'lar TSK'ya teslim edilmeye başlandı

  Havacılığa gönül veren Özdemir Bayraktar ve 3 oğlunun geliştirdiği ilk yerli İHA’ların TSK’ya teslim süreci başladı.
  • 14.11.2014 - 10:28
  İlk milli İHA'lar TSK'ya teslim edilmeye başlandı

  iha

  Bayraktar Ailesi İHA projesini, Şırnak’ta şehit olan Yarbay Melih Gülova’ya verdiği söz üzerine geliştirdi.

  UÇUŞ TESTLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI

  Gazete Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre;Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA), uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Dün teslimat ve kabul süreci işlemleri başlayan tüm yazılım ve donanım sistemleri Türk mühendisleri tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA, sürecin tamamlanmasının ardından ilk etapta 6 uçak 2 yer kontrol istasyonundan oluşan sistemiyle iki hafta içinde TSK envanterine girecek.

  CUMHURİYET TARİHİNDE İLK

  Böylece Türk Ordusu Cumhuriyet tarihinde ilk kez taktik sınıfı yerli bir İHA kullanmış olacak. İlk partinin ardından 2015’in ortasında yine 6 uçak ve 2 yer istasyonundan oluşan ikinci parti teslim edilecek.

  İlk milli İHA lar TSK ya teslim edilmeye başlandı #2

  30 SAAT HAVADA KALABİLİR

  Orta irtifa ve uzun menzil (MALE) sınıfı İHA olarak geliştirilen Bayraktar, milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol sistemiyle, hangardan pist başına kadar taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapıyor. Dünyada ilk kez üç yedekli uçuş kontrol sistemi Bayraktar’da kullanılıyor. Milli İHA’da 8 çeşit servo eyleyici, ısıtmalı pilot statik, akıllı dengeleme sistemine sahip lityum tabanlı batarya gibi birçok kritik sistem yer alıyor. Bayraktar TB2, ihale aşamasında 10 saat havada kalma ve 18 bin feet irtifada uçuş gerçekleştirme şartlarına karşılık Edirne Keşan Askeri Havaalanı’nda yapılan uçuş testlerinde 24 saat 34 dakika havada kalarak 27 bin feet irtifaya çıktı. Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2’nin artık 30 saat havada kalarak 30 bin feet irtifada uçabileceğini belirtiyor.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

  Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Ağustos’ta yaptığı bir mitingte Bayraktar’ın rekorunu şöyle duyurmuştu: “Ankara savunma sanayiinin merkezi oldu. Uzay ve uydu sanayiinin başkenti oldu. Bakın önceki gün İstanbul’da bir kardeşimiz, Edirne Keşan’da Türkiye’de üretilen bir insansız hava aracıyla 24 saat 34 dakika havada kalarak bir rekor kırdı. Adı Bayraktar. Türkiye’de üretiliyor. Kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz üretiyor. Baba, evlatlar hep beraber, ailece bunu yaptılar.”


  Görüş Bildir