Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
133.730
-1.23%
5ºC
İstanbul
Açık 5 C

  iPhone 5S ile ilgili son dedikodular

  Apple, yeni nesil telefonunu yaz döneminde kullanıcılara sunmak istiyor.
  • 30.12.2012 - 09:51
  iPhone 5S ile ilgili son dedikodular

  iPhone 5S ile ilgili son dedikodular #1

  Eylül ayında gerçekleştirdiği etkinlikle kullanıcılara birbirinden değerli birçok ürün sunan Apple, görünüşe bakılırsa yaz aylarında bu ürünlerden birini yenileyecek. Şirket 4. nesil iPad'i daha önce belirlenen takvim dışında yenilemiş ve bu anlamda kullanıcılardan eleştiri almıştı. Son yıllarda sonbahar aylarında alıştığımız bu etkinlikler tekrar yaz dönemine alınabilir ve bu da yeni nesil iPhone'u daha yakın zamanda karşımıza çıkarabilir.

  Son dönemde Galaxy S IV ile ilgili iddialar fazlalaşmış ve telefonun ne yönde şekilleneceğine dair detaylar sunulup duruyor. Şimdi ise Samsung'un en önemli rakibi Apple cephesinde iddialara göz atağız.

  EKRAN DAHA KÜÇÜK

  İlk iddia ekran boyutunun büyüyeceği noktasında. iPhone 5 ile ekran boyutunun 4-inç seviyesine getiren Apple, önemli bir tabuyu da yıkmış oldu. Günümüz koşullarında sürekli büyüme gösteren ekran boyutlarına yeni nesil iPhone'da nasıl şekillenir bilinmez fakat 4.8-inç dedikoduları söyleniyor. Kullanılacak Super HD ekranın ise Sharp cephesinden temin edileceği ifade ediliyor.

  Bir diğer iddia ise arabirimde karşımıza çıkacak. Şirkete yakın kaynaklar yeni nesil telefonda arabirimde radikal değişikliklere imza atılacağını belirtiyor. Geleneksel iOS arabiriminde karşımıza ne gibi değişiklikler çıkar bilinmez fakat widget eklenmesine kesin gözüyle bakabiliriz.

  Daha önceleri oluşturulan telefon, rakipleriyle bir yıl rekabet edebilmekteydi. Gelinen noktaya baktığımızda üreticilerin üst seviye modelleri ardı ardına duyurması; ekran ve işlemci cephesinde yaşanan gelişmeler anında telefonlara konumlandırılıyor. Şirket bu anlamda elini hızlı tutup halihazırda iddialı bir konumda yer alan telefonunu daha iddialı bir şekle sokmak isteyebilir.

  En fazla 64GB depola alanı sunan telefonun yeni serisinde 128GB depolama alanı sunulacağı iddia ediliyor. Her geçen gün artan uygulama sayıları ve telefonların artık birer multimedya aracı olduğunu varsaydığımızda bu gelişme yaşanabilir. İşlemci ve arabirim entegrasyonunu en iyi şekilde sağlayabilen şirket yeni nesi telefonunda yine yeni nesil bir işlemciye yer verecek. Samsung cephesinde aldığı çipsetler üzerinde geliştirme çalışmaları yaparak performansı üst seviyede tutan Apple, iPhone 5S'te Cortex-A15 mimari yapısına sahip A7 işlemcisine yer verecek. Apple'ın Samsung cephesinde işlemci almayacağını da belirtelim.

  Geleneksel olarak telefonlarını iki farklı renk seçeneği ile sunan şirket, bu defa radikal bir karara imza atacak ve birçok renk seçeneğini kullanıcılara sunacak. Özellikle Galaxy S III ve Windows Phone 8 tabanlı telefonlarda görmeye alıştığımız renk seçenekleri karşımıza çıkabilir.

  Önümüzdeki mobil dünyasında birçok yeniliğe gebe ve üreticiler iddialı telefonlarını bir an önce kullanıcıya sunmanın derdinde. Rakipleri arasında zaten iddialı bir konumda yer alan iPhone serileri, Apple'ın bu rekabeti daha agresif bir yapıda gerçekleştirmek adına yeni nesil telefonun yaz döneminde karşımıza çıkaracağı iddiaları gündemde sıcaklığını koruyor. Yeni yılda nasıl bir rekabet ve satış rakamlarında nasıl bir tablo bizleri karşılayacak, bekleyip göreceğiz.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir