Petrol
98.39
1.02%
Euro
18.5781
0.89%
Dolar
17.9597
0.51%
Altın
1.034
0.44%
Borsa
2861
1.10%
Bitcoin
440.395
5.41%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C
  İzmir'de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi

  İzmir'de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi

  Akıllı telefon ve tabletlerin işletim sistemleri için program yazabilecek eleman ihtiyacının karşılanması için hazırlanan proje kapsamında İzmir'de meslek lisesi bünyesinde tam donanımlı laboratuvar açıldı.
  • AA
  • 19.02.2015 - 11:53

  Akıllı telefon ve tabletlerin işletim sistemleri için program yazabilen, bu cihazların tamirini yapabilen eleman ihtiyacının karşılanması için meslek lisesince hazırlanan proje kapsamında İzmir'de tam donanımlı laboratuvarlarda kurs verilecek.

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #1

  Gazeteci Çetin Altan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve Mobil-iZ projesi Yasin Sancak, AA muhabirine yaptığı açıklamada mobil cihazların insanların hayatına çok hızlı girdiğini ancak bu alandaki eğitim altyapısının hıza ayak uyduramadığını belirtti.

  UYGULAMA YAZACAK ELEMAN AÇIĞI

  Akıllı telefon ve tabletlerin bakım ve onarımını yapacak, bu cihazlarda kullanılan iOS ve Android işletim sistemine uygulama yazacak eleman açığı bulunduğunu ifade eden Sancak, açığı kapatmak için İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında "Mobil-İZ" adıyla bir proje hazırladıklarını anlattı.

  Sancak, İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteklediği proje kapsamında okulda tam donanımlı eğitim laboratuvarlarının kurulduğunu vurgulayarak, bu laboratuvarlarda sektörün ihtiyaç duyacağı kalifiye elemanların yetiştirileceğini söyledi.

  İzmir'de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi -GALERİ

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #2

  ÜCRETSİZ EĞİTİM

  Proje kapsamında halk eğitim kursu planlayarak, bilişim teknolojilerine ilgi duyanlar için eğitim programı düzenlediklerini aktaran Sancak, eğitimin hem uzaktan hem de yüz yüze olacağını belirtti. Sancak, konuyla ilgili temel bilgisi olmayanların öncelikle Mobil-İZ'in internet sitesindeki eğitim modüllerinden ücretsiz eğitim alabileceğini, ardından laboratuvar ortamında yüz yüze, uygulamalı eğitimden faydalanabileceğini dile getirdi.

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #3

  İŞ BULMADA KOLAYLIK SAĞLAYACAK

  Sancak, şunları ifade etti: "Uzaktan eğitimde toplam 90 saatte tamamlanabilecek temel bakım-onarım, program yazma bilgileri var. Bu temel bilgileri edinenlerle yüz yüze eğitime devam ediyoruz. 64 saatlik uygulamalı eğitim verilecek. Kursu başarıyla tamamlayanlar sertifikasını alacak. Bu sertifika yetişmiş eleman ihtiyacı olan sektörde iş bulmasını kolaylaştıracak. Fakülte düzeyinde bile bu donanımlara sahip laboratuvar yok. Türkiye'de bu eğitimin bu altyapıyla verildiği başka bir yer yok. Kursiyerler buradan basit düzeyde program yazabilecek seviyede ayrılacak."

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #4

  LİSELERİN MÜFREDATINA ÖNERİLECEK

  Mobil-İZ'in mobil cihazlarla ilgili liselerde eğitim altyapısı oluşturmayı da amaçladığını kaydeden Sancak, "Meslek liselerinin müfredatında ios ya da android işletim sistemlerinde uygulama yazma eğitimi yok. İlk kez böyle bir eğitim verilecek. Projenin bir çıktısı olarak da proje sonunda hazırlayacağımız raporu Bakanlığa sunacağız. Meslek liseleri müfredatına bu alanda bir dersin alınmasını önereceğiz" diye konuştu.

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #5

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #6

  İzmir de akıllı telefon uygulamasını kendin yap eğitimi #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir