Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
386.382
1.84%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Japon gencin özelliklerini taşıyan robot podyumda

  jest ve mimiklerinin yanı sıra kas hareketi de yapabilen insansı robot Miim, kadın anatomisine uygun şekilde yapıldı.
  • 27.10.2012 - 13:44
  Japon gencin özelliklerini taşıyan robot podyumda

  Japon gencin özelliklerini taşıyan robot podyumda #1

  Robot teknolojisiyle ünlü Japonya'da farklı amaçlarla birçok robot kullanılırken, ülkedeki eğlence dünyası için de insansı robot geliştiriliyor.

  Japonya Ulusal Gelişmiş Sanayi Bilim ve Teknolojisi Enstitüsü'nden, eğlence dünyası için geliştirilen robotun araştırma ekibinde bulunan araştırmacılardan Shuuji Kajita, insansı robot Miim'in yapımından kullanımına ve gelişim sürecine kadar tüm detaylarını AA muhabirine anlattı.

  JAPON GENCİN ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYOR

  Shuuji, Miim'in ortalama bir kadın anatomisi ve fiziğine uygun şekilde geliştirildiğini belirterek, Shuuji robotun; boyu, bacak ve kol uzunlukları dahil ortalama bir Japon gencinin özelliklerine sahip olduğunu kaydetti.

  Miim'in gelinlik gösterileri ve podyumlardaki mankenlik işlevi için hali hazırda kullanıldığını söyleyen Shuuji, robotun aynı zamanda şarkı söyleme ve dans etme özelliğiyle de değerlendirildiğini aktardı.

  Japon gencin özelliklerini taşıyan robot podyumda #2

  YARDIM AMACIYLA DA KULLANILIYOR

  Bu robotun aynı zamanda insani hareket kabiliyetinin olduğunu anlatan Shuuji, Miim'in özürlü insanlara yardım maksadıyla da işlev görebileceğini vurguladı.

  Shuuji, robotun tüm hareketlerinin programlı olduğu ve yapay bir zekaya sahip olmadığı bilgisin verdi. Ancak Miim, sesle komutun dışında önceden programlanan şekilde de hareket edip işlem yapıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir