Euro
10.3866
-0.19%
Dolar
8.6943
-0.17%
Altın
498.18
0.23%
Borsa
1.413
0.16%
Bitcoin
294.769
2.72%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Japonya'da devlet sistemlerine yetkisiz giriş tespit edildi

  Japonya'da devlet kurumlarının bilgi paylaşım sistemlerine yetkisiz giriş olduğu ve veri ihlali yapıldığı ortaya çıktı.
  • AA & Ensonhaber
  • 27.05.2021 - 09:51
  • Güncelleme : 27.05.2021 - 10:00
  Japonya'da devlet sistemlerine yetkisiz giriş tespit edildi

  Koronavirüs salgını ile birlikte siber saldırılarda da artış yaşanıyor. İnternet korsanlarından nasibini alan son ülke ise Japonya oldu.

  Kyodo ajansının haberine göre, resmi kurumlardaki bilgisayarların denetlenmesinden sorumlu Fujitsu firmasınca geliştirilen bilgi paylaşımı sistemine yetkisiz giriş belirlendi.

  VERİ İHLALİ TESPİT EDİLDİ

  Yetkisiz giriş sonrası hükümet yetkilileri ile beraber dahili ve harici taraflarını içeren 76 bin e-posta adresine yönelik veri ihlali saptandı.

  Yetkisiz erişimin tespit edildiği üç kurum, bünyelerinde kullanılan iç sistemlerindeki işletimin ise normal şekilde sürdüğünü açıkladı.

  Japonya da devlet sistemlerine yetkisiz giriş tespit edildi #1

  "OLİMPİYATLARDA SALDIRI BEKLENİYOR"

  Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, siber saldırılara karşı her türlü tedbirin alınması gerektiğini belirterek, "Tokyo Olimpiyatları esnasında altyapıya yönelik bazı saldırılar bekleniyor." dedi.

  Fujitsu ise, kuruluşların iç ve dış taraflar arasındaki bilgi paylaşımları için kullanılan sisteme yetkisiz giriş sebebiyle kurumsal müşterilerinin verilerinin tehlikeye atıldığını kabul etti.

  Kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre Fujitsu, sistemden etkilenen kuruluşlarla iş birliği halinde, saldırıları incelemek üzere ilgili yazılım hizmetini askıya aldı.

  Hükümete bağlı Vaka Hazırlık ve Siber Güvenlik Stratejileri Ulusal Merkezi (NISC) söz konusu bilgisayarların ürün isimleri ile denetleme takvimlerinin, harici taraflara sızdırıldığını duyurdu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir