Euro
10.0404
0.61%
Dolar
8.4738
0.82%
Altın
493.52
0.91%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
333.045
3.57%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 28 C
  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı

  Konya'da üniversite öğrencisi Yiğit Kaan Er, güneş enerjisiyle çalışan bisiklet imal etti.
  • AA
  • 18.05.2015 - 12:59

  Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Yiğit Kaan Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alternatif enerji kaynaklarının günlük hayatta kullanılması üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı #1

  GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN BİSİKLET

  Boş zamanlarında taksicilik yaptığını anlatan Er, bisiklet kullanımın yaygınlaşmasıyla trafiğin rahatlayabileceğini belirterek, "Trafik sıkışıklığından yakınıyordum. Aldığım eğitimle 'trafik sorununun çözümüne nasıl katkı sağlayabilirim' diye düşündüm. Sonunda güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yapmaya karar verdim" dedi.

  NORMAL BİSİKLETTEN FAZLA FARKI YOK

  Bisikleti, büyük ölçüde tamamladığını belirten Yiğit Kaan Er, son rötuşların kaldığını, kullanımında hiçbir engel bulunmadığını ifade etti. Panellerin kapladığı alanın, gidondan daha küçük olduğuna dikkati çeken Er, bu bisikletin, normalinden fazla farkının bulunmadığını belirtti.

  YAPIMI 6 AY SÜRDÜ

  Bisikletin 35 kilogram ağırlığında olduğunu anlatan Er, "Elektrikli bisikletler ise 55-60 kilogram ağırlığında. Güneş enerjisiyle çalışan bisikletin en önemli avantajlarından biri, hafif olması. Bisikletin yapımı, kendi bütçemle yaklaşık 6 ay sürdü" diye konuştu.

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı #2

  TOPLAM MALİYETİ BİN LİRA

  Er, bisikleti, motor ve sistemin beyni denilen bir mekanizma ile hareket ettirdiğini anlatarak "Gidonda hız pedalı var. Buradan komutla çalışıyor. Bisikleti, öğrenci olduğum için ikinci el aldım. Geliştirdiğim sistemi de üzerine monte ettim. Bana yaklaşık bin liraya mal oldu" ifadelerini kullandı.

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı #3

  TAM DOLUMDA 40 KİLOMETRE

  Gün ışığında 5-6 saatte akünün tam dolduğunu aktaran Er, sözlerini şöyle bitirdi: "Tam dolumda yaklaşık 40 kilometre yol alınabiliyor. Hem çevreci hem de ekonomik bir araç. Güneş panellerini ve motoru daha da geliştirdiğimizde daha uzun menzile ulaşılabilir. Güneş panellerini daha etkin kullanmamız halinde aküyü bile kullanmaya ihtiyaç kalmaz."

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı #4

  Şanlıurfa'da eşek sırtında elektrik üretimi haberi

  Konyalı öğrenci güneş enerjisiyle çalışan bisiklet yaptı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir