Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.674
0.14%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Kuzey Kore'nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch

  Kuzey Kore'nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch

  iPhone 6'nın akıllı telefon piyasasını salladığı günlerde, Kuzey Kore'nin tek yasal telefonu hakkında da bilgiler ortaya çıktı.
  • 06.10.2014 - 09:15

  Kuzey Kore nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch #1

  Business Insider'da yer alan habere göre, dünyanın en izole ülkesi olarak kabul edilen Kuzey Kore'de, hükümet tarafından yasal kabul edilen tek telefon, 'Pyongyang Touch."

  Başkentin adını taşıyan telefon, Android'in değiştirilmiş bir versiyonu ile çalışırken, iPhone 5C gibi birçok renk seçeneğiyle sunuluyor.

  İNTERNET SADECE YABANCILARA SERBEST

  İlk telefonu 'Arirang'u 2013'te geliştiren Kuzey Kore'de, halkın internete erişim hakkı bulunmuyor.

  Kuzey Kore, halkına tanımadığı hakkı Şubat 2013'te yabancılara sunmuş ve yabancıların mobil cihazlarla internete girmesi, Skype ve Twitter dahil birçok hizmeti kullanmasına izin verilmişti. Yine yabancı uyruklu kişilerin 3G kullanımı geçtiğimiz yıl artırılmış ve Kuzey Kore'nin ilk Instagram videoları internette belirmeye başlamıştı.

  Kuzey Kore nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch #2

  KİM JONG-UN'DAN GEÇER NOT ALDI

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz yıl Arirang'ın üretildiği fabrikayı ziyaret etmişti. BBC'nin verdiği bilgiye göre, Kim çalışanları 'üstün teknolojiyle yaptıkları üretim için' tebrik etti ve 'kullanıcıların beğeneceği tasarım ve renklerde üretim yapılması' tavsiyesinde bulundu.

  Kim ayrıca, dokunmatik ekranı ve 'yüksek pikselleri' sayesinde 'el telefonlarının' günlük kullanımın parçası haline geleceğini belirtti. Öte yandan telefon, iPhone 3G'ye olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

  Kuzey Kore nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch #3

  Kuzey Kore nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch #4

  Kuzey Kore nin tek yasal telefonu Pyongyang Touch #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir