Euro
9.6758
-0.22%
Dolar
8.0795
-0.32%
Altın
451.13
-0.83%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
508.001
-0.02%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Mars'a insan kolonisi için ilk adım

  Hollanda merkezli Mars One, 10 yıl içinde gezegene insan kolonisi kurmak için tüm dünya insanlarına çağrı yaptı.
  • 24.04.2013 - 00:55
  Mars'a insan kolonisi için ilk adım

  Mars a insan kolonisi için ilk adım #1

  MARS'A TEK YÖNLÜ BİLET

  Şirketin yöneticisi Bas Lansdorp, New York'ta tüm dünya vatandaşlarına yaptığı çağrıda, bir daha geri dönmemek üzere Mars'a gitmek isteyenlerin başvurularını beklediklerini söyledi.

  İLK EKİP 2023 YILINDA

  Kendilerini 'kâr amacı gütmeyen bir firma' olarak tanımlayan Mars One şirketi, Kızıl Gezegen'e ilk ekibin 2023 yılında indirilmesini planladıklarını, daha sonra da 2 yılda bir yapılacak insan sevkiyatıyla koloninin genişletileceğini duyurdu.

  Mars a insan kolonisi için ilk adım #2

  18-40 YAŞ ARASI, İNGİLİZCE BİLENLER

  Başvuracak kişilerin 18 ila 40 yaş arasında ve fiziken sağlam olmasını şart koşan firma, "Adaylar İngilizce bilmeli ve hayatta kalma yöntemlerine aşina olmalı" diyor.

  Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile belirsiz bu fantezi misyon için gereken 6 milyar dolarlık bütçenin bir bölümünün, başvurulardan alınacak 18 dolarlık ücretlerle karşılanabileceği belirtiliyor. Tabi ki, medyada ilgi gördükçe bu işin asıl büyük maliyetinin sponsorlar tarafından karşılanması planlanıyor.

  Mars a insan kolonisi için ilk adım #3

  7 YIL EĞİTİM GÖRECEKLER

  Başvuruların sonunda seçilecek 40 astronot adayı, 7 yıl sürecek eğitimin ardından, Mars'a yollanacak. Geri dönmeyi sağlayacak bir teknoloji henüz bulunmadığı için de bu bilet 'tek-gidiş' şeklinde olacak.

  Misyonun kalkış, iniş gibi birçok aşamasının internetten canlı verileceğini belirten firma, tahminen 4 milyar kişinin bu büyük macerayı izleyeceğini kaydetti.

  İlk ve müteakip tüm sevkiyatlarda Mars'a ikişer kadın ve ikişer erkek gönderileceği belirtilirken, kısırlık testi şartı koşulmayacağı ifade ediliyor.

  İNTERNET ÜZERİNDEN 20 DAKİKA GECİKMELİ İLETİŞİM

  Kızıl Gezegen'e gidecek kişilerin çok zorlu bir ortamda kurulacak küçük ünitelerde yaşayacağını söyleyen firma yöneticisi, Mars sakinlerinin, internet üzerinden 6 ila 20 dakikalık gecikmeli şekilde de olsa Dünya'daki yakınlarıyla iletişim kurabileceğini söyledi.

  Şirket, bilinmeyene yolculuk için daha şimdiden 100 ülkeden 10 bin ön başvuru aldıklarını açıkladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir