Euro
11.3394
1.31%
Dolar
9.7488
1.52%
Altın
564.12
1.91%
Borsa
1.484
0.24%
Bitcoin
609.936
3.95%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Microsoft Apple savaşı yeni boyutunda

  Windows 8 ile savaş yeni boyut kazandı
  • 22.11.2012 - 13:43
  Microsoft Apple savaşı yeni boyutunda

  Microsoft Apple savaşı yeni boyutunda #1

  ENSONHABER.com/ÖZEL  Tarih tekerrürden ibarettir.

  Windows 8'in yayınlanmasının ardından bu gerçek bir kez daha gözler önüne serildi. 90'ların başı ile son bulan soğuk savaşta yer alan ülkelerin yerini şimdi teknoloji şirketlerinin rekabeti almakta.

  Öyle ki Abdullah Gül'ün silikon vadisi ziyaretinde Apple CEO'su Tim Cook'un
  Reis-i Cumhur'a, "Mısır devrimi sırasında Ortadoğu'da Apple satışlarımız pik yaptı" demesi arif olanın anlayacağı bir örnek olur. 

  1970'lerde yaşanan o süreç ile günümüzdeki bu rekabet arasındaki benzerlik inanılmaz derecede insanı hayrete düşürüyor.

  STEVE JOBS VS BİLL GATES 

  O yıllarda iki amatör Steve Jobs ve Bill Gates iki ayrı kulvarda hayallerinin peşinden koşmaktadır. Steve Jobs dahi arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte Apple şirketini kurar. Bill Gates de teknoloji delisi dostları ile yazılım şirketi Microsoft'u... 

  Steve kurduğu şirketi bir korsan gemisine benzetirken, Bill Gates'in Microsoft'u ise İngiliz Donanması'na girmeye çalışan bir denizci adayıdır. ( bkz: Apple & Microsoft'un IBM ilişkisi )

  XEROX'UN BAHTSIZLIĞI

  O dönemde bir marka var ki, belki de bugünkü teknolojik dünyamızın şekillenmesinde en büyük katkısı olan bir şirket; Xerox... 

  Çin'in barut ve kağıdı bulması ve sonrasında bunu Avrupa'nın işlemesi neyse Xerox'un icatları ve bunu işleyen Apple & Microsoft ilişkisi de odur... Apple'ı Apple yapan hemen hemen her şey Steve Jobs'ın Xerox'a yaptığı bir ziyaretin sonucudur. Hatta öyle ki Apple Xerox'dan çalar Microsoft da Apple'dan. .

  Xerox, ABD kökenli uluslararası bir teknoloji şirketi olarak faaliyet gösterir. Ürünlerinde daha çok fotokopi, tarayıcı ve yazıcılar donanım olarak ön plana çıkmakla birlikte bu ortamlarda çalışan özel yazılımlar da üretmektedir. Bu şirket 70'lerde Xerox Palo Alto Research Center veya bilinen ismiyle Xeroc Parc'ı kurar.. Bu merkez mouse, pencereli grafik arabirimleri, (Bu gün kullandığımız tüm sistemlerin atası olarak kabul edilen pencereler, kalsörler, kısayollar v.b ) ethernet gibi önemli buluşlara imza atar.

  BÜYÜK SOYGUN 

  İşte hikaye de burada başlar. Steve Jobs bir gün bu merkezi ziyaret eder ve pencereli grafik arabirimlerini gördüğü an nutku tutulur. Ve bu sistemi (Ç)alarak rüyası olan MAC'e taşır.

  Bu bilgisayarlar için bir devrim kabul edilir. Steve Jobs bu devrimi gerçekleştirirken Bill Gates de tarihin akışını değiştiren o anlaşma masasındadır. Bill Gates ve arkadaşları IBM ile yazılım anlaşmasına imza atar. Anlaşmadaki bir madde belki de dünyanın kaderini değiştirmiştir.

  Gates der ki IBM yetkililerine; "Ben bu sistemi yalnız IBM'e değil tüm bilgisayarlara satabilirim." IBM yetkilileri de tuhaf bir şekilde kabul eder ve Microsoft efsanesi doğar.

  Apple'ın Xerox'dan (Ç)aldığı pencereli grafik arabirimlerini Microsoft da Apple'dan çalar...

  O dönem Steve Jobs "Ben bu sistemi sadece kendi pclerimde kullanacağım" dememiş olsaydı Microsoft bu kadar büyüyemeyeckti. Steve Jobs inatla kendi sistemlerinin sadece kendi donanımlarında yer almasını istedi ( Kapalı işletim sistemleri ) Microsoft da inatla tüm pclere açık olduğunu duyurdu. (Açık işletim sistemi ) Ve dünyanın nerdeyse tüm bilgisayaralarında Windows işletim sistemleri kullanılır oldu.

  Ve Steve Jobs ölmeden önce tarihi bir itirafta bulunarak "Evet bilgisayar savaşını Microsoft'a kaptırdık" dedi. Ama savaş yeni başlıyordu. Steve Jobs son hamlesini yapmamıştı.

  Mobil savaşlar dönemi başladı ve tarihin tekerür ettiği anları yaşıyoruz. Apple bu savaşı kazanmakla kalmadı yeni bir evren yarattı. iPhone kullanan herkesin çok iyi bildiği grafik ağırlıklı işletim sistemi ve uygulama dünyaları yeni evrenin vazgeçilmezi oldu.

  Şimdi Windows 8 bu evrende yine geçmişte yaptığını yapmak için sahne aldı.Windows 8'in yeni işletim sistemi bu savaşın ilk yıllarına çok ama çok benziyor. Microsoft uygulama merkezleri, Grafik ağırlıklı işletim sisteminin özü ve mantığı Apple'ın devrimini çok ama çok anımsatıyor.

  Apple'ın yarattığı bir evrende bir savaş ne derece mantıklı orası muamma, ama dediğim gibi tarih tekerrürden ibaret...

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir