Petrol
111.12
1.03%
Euro
16.8646
0.38%
Dolar
15.8217
-0.32%
Altın
947.67
0.54%
Borsa
2357
-0.65%
Bitcoin
482.853
-0.21%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  Minecraft ile yapay zeka deneyleri yapılacak

  Minecraft ile yapay zeka deneyleri yapılacak

  Küplerle üç boyutlu tasarımlar yapmayı sağlayan Minecraft oyunu, yapay zeka deneylerinin yapılacağı bir platform haline geliyor.
  • Ajanslar
  • 14.03.2016 - 15:52

  Microsoft, Temmuz ayından itibaren bilim insanlarının ve amatörlerin küplerle yaratılan sanal dünyada yapay zeka yazılımları geliştirip değerlendirebileceklerini açıkladı.

  Minecraft ile yapay zeka deneyleri yapılacak #1

  OYUNU KULLANMAK DAHA UCUZ

  Microsoft'a göre, Minecraft mevcut yapay zeka araştırma simülasyonlarından daha 'sofistike' olduğu gibi, oyunu kullanmak yapay zeka deneyleri için bir robot yapmaktan da daha ucuz.

  YAZILIM İNDİRİLMESİ GEREKECEK

  Minecraft'ta yapay zeka deneyi yapmak için kullanıcıların AIX adlı yazılımı indirmeleri gerekecek. Bu yazılımın yapay zeka kodu, yaratılan karakterleri kontrol edecek ve bu karakterlerin hareketlerinin sonuçları hakkında geri bildirim alacak.

  Minecraft ile yapay zeka deneyleri yapılacak #2

  DİĞER OYUNCULARDAN BAĞIMSIZ OLACAK

  AIX açık bir kaynak olacak, yani oyun için gerekli standart ruhsatı almanın dışında bir masraf gerektirmeyecek. Deneyler, araştırmacıların kendi bilgisayarlarında yapılacak ve diğer oyuncuların oyunlarından 'bağımsız' kalacak.

  Ancak zamanla insanların yapay zeka koduyla etkileşime geçmesini sağlamak hedefleniyor.

  SİMİLASYON YAPILMASINA YARDIMCI OLACAK

  Yapay zeka yazılımlarını geliştirmek için bu yazılımlarla video oyunları oynamak, daha önce de denenmişti. Ancak Microsoft'a göre Minecraft ile yaratılabilecek tasarım ve konumların sonsuz olması, bir çok durumda birinci şahsın bakış açısına göre simülasyon yapılmasına olanak tanıyacağı için çok yararlı olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir