Dolar
7.6368
0.0615%
Euro
8.9836
0.0445%
Altın
1914.06
0.0873%
Borsa
1087.03
0%
G. Altın
468.528
-0.2021%
Bitcoin
80179.64
-1.0599%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Minecraft'ten Microsoft'a ağır rest

  Oyun dünyasının fenomeni Minecraft, yazılım devi Microsoft'u kızdırdı.
  • 29.09.2012 - 15:41
  Minecraft'ten Microsoft'a ağır rest

  Minecraft ten Microsoft a ağır rest #1

  Oyun dünyasının fenomeni haline gelen Minecraft'in yaratıcısı, Twitter üzerinden Microsoft'a rest çekti. DOS oyunlarının havasını yaşattığı grafikleriyle oyun tutkunlarına çok farklı bir 'online gaming' tecrübesi yaşattıran Minecraft'in yaratıcısı Markus Persson, Windows 8 için uyumlu olması istenen oyunun 'açık platformdan' vazgeçmeyeceğini belirtti.

  Persson, dünyanın dört bir yanında milyonlarca oyun tutkunu tarafından oynanan Minecraft'ın, microsoft tarafından en yeni işletim sistemi Windows 8'e uyumlu kılınmak istendiğini, ancak bağımlılığa neden olan oyunun 'Windows 8'in başarısı uğruna böyle bir şey yapamayacaklarını' ifade etti.

  Persson, hafta içinde Twitter'da 900 bin takipçisine gönderdiği tweet'te, "Microsoft'tan bir e-posta aldım. Minecraft için Windows 8 sertifikası almamı istiyorlar... Onlara, açık bir platform olan PC'yi mahvetmemelerini söyledim" ifadesini kullandı.

  Konu hakkınaki tweet'lerine devam eden 33 yaşındaki İsveçli oyun yapımcısı, "Minecraft'in Windows 8'le hiç çalışmamasını tercih ederim... Belki de bazı insanları Windows 8 kullanmamaya ikna edebiliriz" dedi.

  MICROSOFT OYUN GELİŞTİRİCİLERİNİ ÇEKMEK İSTİYOR

  Yazılım devi Microsoft, başarılı oyunların sertifikasını alarak Windows 8 oyunları arasında sunulmasını istiyor. Eğer oyunlara sertifika verilmezse, oyun Windows işletim sisteminde oynanabilecek ancak Windows oyunları arasında sunulamayacak.

  Minecraft'in yaratıcısı Markus Perrson.
  Microsoft, Haziran ayında yaptığı açıklamada, oyun geliştiiricilerinin Windows 8 platformuna geçerek kendileri ve işletim sistemi için fayda sağlayacaklarını, çünkü sistemin C ve C++ programlama dilini desteklediği gibi birçok Windows cihazında eş zamanlı uygulama yaratılmasına olanak sunduğunu ifade etti.

  Yazılım devinin bu çağrısına rağmen, Persson'un yanı sıra Valve şirketinin CEO'su Glabe Newell gibi önemli oyun geliştiricileri Microsoft'un teklifine temkinli yaklaştıklarını belirtti. Newell, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, "Yeni Windows işletim sisteminin PC alanındaki herkes için bir kıyamete neden olabileceğini" ifade etmişti.

  "MICROSOFT KENDİ SINIRLARINI ÇİZECEK"

  Newell, en son olarak ABD'nin Seattle kentinde düzenlenen bir teknoloji konferansında Microsoft'un birçok girişimciyi desteklediğini, ancak yazılım şirketin gelecekte kendi sınırlarını çizererek çekici olmaktan uzak bir teknoloji çevresi yaratacağını ifade etti.

  Oyun geliştiricilerinin yanı sıra, teknoloji analistlerinden de Microsoft'un yeni işletim sistemi hakkında eleştiriler geliyor. Bunlardan bier tanesi, Başlat Menü'sünün geleneksel arayüzüne ters düşmesi. Microsoft, gelecek ay yayımlanacak yeni işletim sistemi öncesinde en son eleştirilere cevap vermiş değil.

  Minecraft, en güncel verilere göre şu dünyada 42 milyon 411 bin kişi tarafından oynanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir